Kredili Mevduat Hesabının Kredi Notuna Etkisi

Kredili Mevduat Hesabı yani KMH kullanan çok sayıda insan bu hesapların kredi notu üzerinde ki etkisini merak etmekte. Hemen her bankanın müşterilerine sunduğu bu hesaplar, vadesiz hesaplara benzetilmekte fakat kredi olduğu unutulmaktadır. Özellikle maaş müşterileri için bankaların sundukları bu hesaplar, bakiyenin sıfır olduğu durumlarda para çekme olanağı sunarlar. Bir anlamda banka, müşterisine kredi açmış olur. Peki; Kredili Mevduat Hesabının Kredi Notuna Etkisi nedir?

Hesabınızda para kalmamış ve Kredili Mevduat Hesabından çekim yapmış iseniz, hesap bakiyeniz eksi olarak gözükecektir. Bir anlamda banka hesabınıza borçlanmış olacaksınız. Diyelim ki hesabınız da 10 TL var ve siz 200 TL para çektiniz. Bu durumda hesap bakiye -190 TL olarak güncellenecektir. Ekside olan bu bakiye ise hesabınıza para geçtiği anda tekrar + olacaktır.Tabii -190 TL olan bakiye için en az 190 TL yatırmanız şart. Eksik yatırdığınız veya ödemediğiniz her eksi durumda ki KMH hesabınız için günlük faiz yansıtılacaktır.

KMH Kredi Notuna Etkisi

Kredili Mevduat Hesabınız var ve sık olarak bu hesaptan para çekiyorsanız kredi notunuz bu durumdan etkilenecektir.Hemen olumsuz olduğunu düşünmeyin, bilakis kredi notunu yükseltmek isteyenler de bu durumdan faydalanabilir. Bildiğiniz gibi, kredi borçlarının zamanında ödenmesi kredi notu açısından önemlidir. Eğer siz KMH hesabınızdan para çekmiş ve zamanında parayı geri yatırmış iseniz kredi notunuza olumlu katkı sağlayacaktır. Kredi kartı ve kredi ödemelerinde ki kredi notu etkisi burada da kendini gösterir. O nedenle KMH hesabınızı ekside tutmak kredi notunuzu düşürecektir.

Herkesin vadesiz hesap olarak gördüğü KMH aslında kredi hesabıdır ve doğru kullanımına özen gösterilmelidir. Devamlı para çekme durumları ve eksi bakiyenin yükselmesi ileride büyük maddi borçları beraberinde getireceği için dikkatli olmakta fayda var. Sadece acil nakit lazım dediğiniz anlarda bu hesabı kullanmanız en doğrusudur.

KMH Hesabı İle Kredi Notu Yükseltme Tekniği

Kredi kartlarında olduğu gibi Kredili Mevduat Hesabınızın da bir limiti vardır ve doğru şekilde kullanıldığın da kredi notunuz yükselecektir. Tabi KMH ile kredi notu yükseltme işlemi için mevcut durumda hiçbir yere borcunuzun olmaması gerekmekte. Yani ödenmeyi bekleyen ve gecikmede olan borçlarınız var ise, KMH ile kredi notunuzu yükseltme girişiminiz bir işe yaramayacaktır.

Kredili mevduat hesabı ile kredi notu yükseltme işlemi yapmak için örneğin bu hesaptan 300 TL çekip ödeme zamanında 350 TL yatırdığınız da bu bankalar gözünde olumlu görünecektir. Bu yöntemle 3 ayda kredi notunuzu kolaylıkla yükseltebilirsiniz. Kredili Mevduat Hesabının Kredi Notuna Etkisi bu anlamda oldukça yüksektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*