Kredi Yapılandırma Kredi Notunu Nasıl Etkiler

Son çıkan yasa ile birlikte kredi kartı borçlarına ve mevcut kredilere gelen yapılandırma imkanı ile bir çok tüketici bankalardan bu amaçla borçlarının yeniden düzenlemesi için talepte bulundu. Bu talepler doğrultusunda oluşan borç yapılandırma sonrası kafalarda “ kredi notum etkilendi mi “ sorusunu oluşturdu. Biliyorsunuz ki kredi notu finansal geçmişimizin bir parçası olup ödeme alışkanlıkları, banka da bulunan varlıklar ve borç-varlık durumu arasında ki ilişkinin denge düzeyini takip eden bir veridir.

Kredi notunun düşme nedenleri arasında, sık sık bankalardan kredi başvurusunda bulunmak, mevcut kredi kartı borçlarının sadece asgari kısmını ödemek, mevcut kredi ve kredi kartı borçların da ki taksitlerde gecikme veya ödememezlik durumu, kredi ile kredi kapatmak ve benzeri durumlar gösterilebilir. Kredi notunun düşmesi demek ilerleyen dönemlerde zorluk yaşayacağımızın da bir göstergesidir aslında.

Kredi Notum Düşer Mi?

Tüm bu kredi notu düşme sebepleri arasında ise kredi yapılandırma ile ilgili bir veri bulunmamaktadır.  Elbette sürekli kredi çekerek ve bunları yapılandırarak devam etmek veya kredi kartı borçlarını kredi çekerek ödemenin kredi notuna az da olsa olumsuz etkileyeceği aşikardır. Fakat bu durum boçlarını düzenli ödeyenler için geçerli değildir. Bankalar için aslında önemli olan üst üste kredi çekmekten çok bir ödeme dahi olsa aksatmaktır. Yani siz kredi ile kredi kapatabilirsiniz fakat çektiğiniz yeni kredide de en az 6 aylık düzenli ödeme ile devam ettiğinizde bankalar bunu anlayış ile karşılar ve puanınıza da olumlu yansır. Bu durumda olan kişilerin kredi notlarının 1600 üstü olduğu da gözlemlenmektedir.

Burada önemli olan kredi borç yapılandırmasından ziyade her zaman dediğimiz gibi ödeme düzenidir. Yine yukarıda ki not örneğinde ki gibi; kredi kartı borç yapılandırması veya kredisini tekrar yapılandırmış kişilerin kredi ödemelerinde yapmış oldukları bir gecikme veya tümünü ödememe gibi bir durum oluşursa kredi notu oldukça düşer. Yasal takip sürecinde olmasanız da kredi notunuz 1500’ün altına düşecektir. Bu da sizi az riskli seviyelere taşıyacaktır ve ödemelerde ki düzensizlik devam ettiği takdirde bu çok riskli pozisyona kadar ilerlemenize yol açacaktır. Yasal takipte olan borçlular için ise kredi notu seviyesi 700 puanın altındadır ve zaten herhangi bir yapılandırma da bu kişiler için söz konusu değildir.

Ödeme Gücünüze Göre Borçlarınızı Yapılandırın!

Kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çeken tüketiciler 72 ay yapılandırma kapsamında tekrar yapılandırmaya gittikleri takdirde, yeniden ödeme alışkanlıkları gözden geçilir. Yapılandırma sonrası yapacağınız düzenli ödemeler kredi notunuza olumlu yansırken yapacağınız ödeme aksatmalarında ise kredi notunuz oldukça düşecektir. Bu noktada yapılandırma öncesi yaptığınız ödemelerde dikkate alınacaktır. Fakat eğer yapılandırma öncesi zorlandığınız ödemeleri yapılandırmadan sonra düzenli şekilde öderseniz sizin için oldukça olumlu sonuçlanacaktır.  Yapılandırma sonrası faizlerin artması ile tabi ki borç dengesi de etkileneceğinden düzenli ödeme yapan kişilerin kredi notu en az 6 ay sonra yükselmeye başlayacaktır.

Yapılandırma Sonrası Kredi Notu Nasıl Etkilenir ?

Kredi yapılandırması kredi notunu nasıl etkiler sorusunun basit cevabı ; kredi ve kredi kartı borç yapılandırması kredi notunuzun düşmesini engelleyecektir. Fakat yapılandırma sonrası ödeme alışkanlıklarınız çok önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*