Bankanın Maaş Hesabına Bloke Koyması

Sitemiz üzerinden bir çok kişi “ maaş hesabına konula bloke nasıl kaldırılır “ sorusunu yöneltmekte. Maaş hesabına banka tarafından bloke konulması, kişinin bankaya olan borcunu gösterir. Hiçbir sebep yok iken maaş hesabına banka tarafından yada herhangi bir özel kurum tarafından bloke konulamaz. Haksız yere maaş hesabına konulan blokenin nasıl kaldırılacağı ve ne yapılması gerektiği hakkında da bilgiler yazımızın ilerleyen bölümünde sunulacaktır. Öncelikle, banka tarafından maaşına bloke konulan kişilerin ne yapması gerektiğini paylaşalım.

Bankanın maaş hesabına bloke koyması, genellikle kredi kartı borçları yada kullanmış olduğu bir kredi varsa ve bankaya maaş hesabını teminat olarak göstermişse herhangi bir ödememezlik durumunda bankanın kişinin maaş hesabına bloke koyması ile sonuçlanan olaydır. Maaş hesabında ki bu blokeyi kaldırmanın yolu borcun tamamının kapatılmasıdır. Borcun tamamını ödediğinizde banka tarafından bloke kaldırılacak ve büyük ihtimal hesabınızı tekrardan aktif şekilde kullanacaksınız.

Ayrıca bankanın maaş hesabına bloke koyması sınırlandırılmıştır. Borcunu ödemeyen müşterisinden borçlarını tahsil etmek amacı ile banka, kişinin ev, araba gibi mal varlığına da haciz koyabilir ve maaşının yalnızca bir kısmına haciz getirebilir. Maaşın tamamına banka tarafından bir haciz getirilemez.

Maaş hesabına banka tarafından herhangi bir borç nedeni ile bloke koyulmuş ise, borcunuzun tamamını ödemeden blokenin kalkmayacağını belirtelim. Ama sizinle alakalı olmayan bir durumdan veya haksız yere kaynaklı bir sebepten dolayı maaş hesabınıza bloke konmuş ise yapmanız gereken, bankaya ihbar çekmek ve tüketici mahkemelerine başvurarak kanuni haklarınızı kullanmak olacaktır. Konu incelendikten sonra, haksız yere maaş hesabına konulan bloke banka tarafından derhal kaldırılacaktır. Banka, tarafınıza herhangi bir dönüş sağlamıyor ve blokenin kaldırılması için bir adım atmıyorsa mahkeme yolu ile hakkınızı aramalısınız. Bunun için güvenilir ve referansları olan bir avukattan konu ile ilgili bilgileri paylaşarak yardım alabilirsiniz. Avukat tarafından size gerekli ödemelerle ilgili bilgiler verilir ve davanın detayları hakkında konu görüşülür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*