Kredi Sicil Affı Başvuruları
Kredi Sicil Affı Başvuruları

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Önümüzdeki günlerde meclisin gündemine alınması beklenen bir konuda kredi sicil affı yasasıdır. Kredi sicil affı uzun süredir çıkması istenen bir yasa olmakla beraber devlet tarafından kredi borcu olan ve borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara çıkarılması beklenen yasadır. Bu yasadan faydalanması düşünülen esnafların dışında diğer kredi kartı borcu olan vatandaşlarımız da aftan yararlanacaktır. Peki bu sicil affından yararlanmak için belirlenen şartlar nelerdir? Bir bakalım.

Kredi Sicil Affından faydalanacak olan diğer vatandaşlar ise;

  • Kredi kartı borçları sebebi ile kara listede yer alanlar
  • Borcu olduğu halde ödemelerini düzenli bir şekilde yapan ve kredi notu düşük olan vatandaşlar
  • Kredi kartına olan borçları sebebiyle notu düşük olanlar
  • Kredi kartı borçlarının hepsini ödemesine rağmen 5 yıl süreli sicil silinme süresini bekleyen vatandaşlar

12 Milyon Beş yüz bin kişinin faydalanması beklenen kredi sicil affı yasası, sadece belirli kısımları değil tüm kısımları kapsamaktadır. Bu yasa kapsamında tüm borcu olan insanlar sicil affı yasasından yararlanabilecek ve sıfırdan bir kredi notuyla işlemlerini yapabilecekler. Kara listede olup gerekli ihtiyaçlarını karşılayamayan ve borç ödeme konularında oldukça sıkıntılı zamanlar geçiren vatandaşlarımız artık yeni bir şans yakaladı ve bu fırsatı değerlendirmeleri bekleniyor.

Sicil Affı Yasası Şartları

Üst makamlar tarafından da ele alınan ve artık mecliste olması beklenen sicil affı yasasının çıkmasına artık çok kısa bir süre kalmış gibi gözüküyor. Bu yasanın çıkmasına dair bazı söylemlerin de olduğu doğrudur. Bu yasayla beraber kredi kartı borcu olan ya da birden fazla kredi kartına borcu olan kişilerin borçlarını tek bir bankada toplayıp kolay bir ödeme şekli oluşturma fırsatı yakalayacağı konuşuluyor. Fakat bu borçlu olan kişilerin borcunu devlet ödeyecek gibi bir algı oluşsa da öyle bir durum söz konusu değildir. Türkiye’deki bankalar ve kredi kullanıcıları arasında olacak bu yasa, borçluları ve sicili kötü olanları oldukça rahatlatacak gibi gözüküyor.

Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bankalarda kullanılmakta olan birçok kredi kartı bulunmaktadır. Bu kartları kullanan ve kullanmaya devam eden kişilerin ödemesi gereken borçları yapılandırmasına ve taksitlendirmesine rağmen ödemedikleri takdirde bu çıkacak olan kredi sicil affı yasasından yararlanamayacağı öngörülüyor.

Yasadan yararlanan birçok insanın ise artık sicili bozuk diye notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar aramaktan kurtulacağı ve bu sayede tefecilik gibi olumsuz yollardan sapacağı belirtiliyor. Devletin kara listesinden çıkacak olan vatandaşların kredi alabileceği kampanyalar şunlardır;

  • Bireysel ya da mortgage kredisi
  • Tekrardan alabilecekleri düşük limitli kredi kartları
  • 4 yıl süreyle vadeli ihtiyaç kredisi başvuruları
  • KOSGEB’in verdiği sıfır faizli krediler
  • Sicili bozuk olan yasayla birlikte düzelen esnaflarımızda faizsiz esnaf kredisinden faydalanabilecektir.

Bu makalemizde sizi kredi sicil affı konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Konu ile ilgili soru veya görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*