Kredi risk raporu puanı kaç olmalıdır

Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalıdır ve Hangi Veriler Bulunur

Risk raporu, hala aktif olan ve son 5 yıl içerisinde ödemesi tamamlanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişlerini gösteren bir rapordur. Risk raporu, kredili mevduat hesabı, kredi kartı, tüketici, taşıt, konut kredileri bilgilerinin derlenmesinden oluşur. Tüm bu kullanılan ürünlere ilişkin veriler, finans kuruluşları aracılığıyla Türkiye Bankalar Birliğinin Risk Merkezi’ne iletilir ve bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapor oluşturulur.

Risk raporu, finansal performansın en doğru şekilde değerlendirilmesini sağlamak için kredili ürünlere ait güncellemiş bilgileri ve geçmiş ödeme düzenlerini detaylı olarak gösterir. Risk raporunun oluşturulması esnasında Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm bankalar ve finans kuruluşlarından kişinin aylık olarak kredi kullanım durumu ve ödeme performansları alınarak derlenen veriler kullanılır.

Risk raporunda hangi veriler bulunur

Risk Raporunda Hangi Veriler Bulunur ?

Risk raporunda hangi veriler bulunur, incelemek gerekirse kredi notu, Türkiye Kredi Notu ortalamasına göre kişinin durumu, toplam kredi limiti ve borç oranları, not trendi, kredili ürünlerin dağılımı, hesap detayları, geçmiş ödeme hareketleri, açık ve kapalı ürün bilgileri gibi bilgilerden oluşan kapsamlı bir rapordur. Bu raporda bulunan kredi notu, kişinin geçmiş dönem finansal kayıtlarının sonucu olan ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan nottur. Türkiye kredi notu ortalaması, kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasının Türkiye’deki diğer kredi notlarına oranını gösterir.

Not trendi, kredi notunun zaman içerisindeki eğilimini gösteren bir grafiktir. Kredili ürünlerin dağılımı, sahip olunan kredilerin çeşitleri ve oran bilgilerini içeren grafiktir. Toplam kredi limit ve borçları, kaç adet kredili limite sahip olunduğu, bunların toplam limiti ve toplam borçları gösteren bölümdür. Hesap detayları, toplam kredilerin tüm hesap detaylarının gösterildiği bölümdür. Geçmiş ödeme hareketleri, açık veya kapalı kredi ürünlerinin geçmiş ödeme hareketlerinin görüldüğü bölümdür. Açık ve kapalı ürün bilgileri, halen ödemesi süren veya ödemesi tamamlanmış ürünlerin detay bilgilerinin bulunduğu bölümdür.

Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalıdır ?

Risk raporu kredi notunuzu belirleyen faktörlerin açılımı olduğundan kredi risk raporu puanı kaç olmalıdır? Buna cevap olarak kredi notunuzla ilişkilidir. Kredi notu puana 0 ila 1900 puan arasında olan bir not sistemidir. 8011900 arası yüksek kredi notlu olarak değerlendirilirken, 0800 puan arası düşük kredi notlu olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle risk raporu puanınızın 801 puan ile 1900 puan arasında olması rahatça kredi kullanabilmeniz için önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*