Kredi Notunuzu 7 Kolay Adımla Yükseltin

Kredi Puanı Notunuz kredi çekerken, Otomobil satın alırken, Ev Kiralarken, Araç Kiralarken karşınıza sık sık çıkıyor ve kredi notunuz düşük mü? Kredi almak için kredi puanınızı arttırmak mı istiyorsunuz, Sizler için 7 kolay adımda kredi notunu nasıl yükselteceğinizi belirteceğiz. Adımları iyi takip edin ve uygulayın, ama biraz sabırlı olmanız gerekli çünkü kredi notu 30 ile 60 içerisinde yükselebilir.

Kredi Limiti Kullanım Oranı

Kredi Limitiniz %30’nu kullanınız, Eğer ki 10 bin lira kredi limitiniz varsa ve sizin toplam borcunuz 8 bin ise kredi limitinizin %80’ni kullanıyorsunuz demektir. Bu oran çok yüksek bir oran Kredi limitinizin %30’a göre ayarlamanız gerekmektedir.  Kredi limitine sadece kullandığınız kredi borçları değil, banka borcu,kredi kartı borcu, ek hesa ve bütün finansal borçlarınız içinde yer alır. Kredi limitini düşürmek için 3 yol izlenebilir

  1. Borcunuzu Düşürün

8 bin lira borcunuzun 5 bin lirasını öderseniz kalır 3 bin lira bu demek ki %30 oranına düşmeniz gerekmektedir. Borcunuzun bir kısmını kapatıp kredi limitini %30’a düşürürseniz kredi notunuz hızla yükselecektir.

     2. Kredi Limiti Arttırımı İsteyin

Eğer borcunuzu ödeyecek imkanda değilseniz Bankanızdan kredi limiti arttırımı isteyiniz.  10 bin olan kredi limitinizi 15 bin liraya arttırmayalarını isteyebilirsiniz, Bu yüzden bankaların size güvenmeleri gerekiyor, ödemelerinizi zamanında yaptıysanız sıkıntı olmayacaktır, ancak ödemeleri geciktirmişseniz bu size sıkıntı yaratabilir.

Kredi notu yükseltme teknikleri

3. Yeni bir Kredi Kartı Talep Alın

Eğer Kredi kartı borcunuz çok ise yeni bir kredi kartı almanın bir faydası olmayabilir, ancak kredi notunuzu yükseltmeyi istiyorsanız en iyi seçeneklerden biri de yeni bir kredi kartı almanızdır. Kredi kartı başvurunuz onaylanması bile sizi güvenilir biri yapar ve kredi notuna yansır.

Kredi Geçmişi

Kredi geçmişi kredi notunuzun yaklaşık %15’ni yapıyor. Kredi geçmişinizi düzeltmeniz, borçlarınızı ödemeniz gerektiğini unutmayın

Kredi Kartını İptal Etmeyin

Tüketiciler genellikle borcunu ödediği kredi kartını kapatma yoluna gitmektedir. Ancak kredi notunuzu olumsuz etkileyeceğini unutmayınız. Kredi kartını kullanmıyor bile olsanız kredi kartlarınız açık kalsın bu kredi kredi notuna olumlu şekilde yansıyacaktır.

Ek Kart Talep edin

Bilindiği üzere bankalar akrabalara ek kart verebilir sizin kredi kartı işlemeniz üzerinden, Eşiniz, Dostunuz, kardeşiniz ve babanız kredi kartı kullanıyorsa bankadan sizin adınıza bir ek kart talep etmesini rica edin, bu durum sizin sağlam birini olduğunuzu ve ücretsiz kefil göstermeniz anlamına gelmektedir. Bu şekilde güven puanınız artar ve kredi notu yükselir.

Özel Kredi Kartına Yönelin

Mağazalar için verilen özel kredi kartları, Benzin istasyonları için verilen özel kredi kartlarını alın ve küçük alımlar yaparak ödemelerini aksatmadan yapınız.  e-ticaret sitelerinden karşınızı çıkmıştır, Alıcılar veya satıcılar puanlarını arttırmak için 1 liralık gibi küçük ürünler satıyor veya alıyorlar, çok ürün alıp ve satyorlar bu şekilde karşı taraftan aldıkları güven oyuyla trade puanları artıyor. Basit bir yol ama etkili bir yoldur.

Ödemelerinizi Düzene Koyun


Ödemeleriniz kredi notunun %30 oranını karşılıyor, bu yüzden ödeme geçmişiniz çok dikkat etmeli ve ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Bazen unuttuğunuz faturalar kredi notunuzu ciddi bir oranda düşüreceğini unutmayın, bunun için ödemelerinizi otomatik talimat vererek düzene sokabilirsiniz.

Kredi Raporunuzu İzleyin

İyi bir kredi notu elde etmek istiyor veya iyi olan kredi notunuzu korumak için kredi raporunuzu takip etmelisiniz, raporda oluşacak aksamaları görebilir, önlemlerinizi alabilirsiniz, Kredi raporunu bankalardan veya findeks üzerinden alabilirsiniz.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kredi Notunuzu 7 Kolay Adımla Yükselt...

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*