Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Sık sık dile getirdiğimiz gibi kredi gibi ihtiyaçlarınızda bankaların sıklıkla başvurdukları kaynak kredi notudur. Kredi notu değişik kriterlere bakılarak değerlendirilen kişiye özgü bir finans skorudur. Kredi notu hakkında herkesin daha bilinçli davrandığı sanılmakta. Kaldı ki, hayatımızın artık her alanına da yayılmakta, başta bankalar olmak üzere artık ev kiralarken ev sahipleri, araç kiralarken rent a car firmaları bile kredi notu sorar oldu. Sizinde kiraya verecek bir daireniz olduğunu varsayarsak, belki kefil konusunda kişiden kredi notu puanını isteyebilirsiniz. Ülkemizde ne yazık ki kötü niyetli insanlarda mevcut, aslına bakarsanız kredi notu bu açıdan güven veren bir kefil durumunda. Kiracı için de avantaj, kredi notu yüksek olan bir kiracıyı ev sahibi kaçırmak istemez, bu sayede pazarlık yaparak kira fiyatında indirim yaptırma imkanınız bile doğar. Bu kadar değerli olan kredi notunu ne etkiler ? Kredi notunu etkileyen unsurlar hakkında detaylı bilgilendirme sunuyoruz.

Kredi notunu etkileyen unsurların başında, güncel borç durumunuz gelir. Her ay borç durumuna göre kredi puanınız etkilenir, borçlarınız aydan aya çoğalıyor ise kredi notunuz düşecektir borçlarınız düzenli bir şekilde azalıyor ise kredi notunuz olumlu etkilenecek ve yükselecektir. Güncel borç durumlarına kredi kartı borçları, kullandığınız kredi borçları, kredi avans hesabınız gibi borçlar dahildir.

Borçlar kadar bankalarda bulunan varlık durumunuz da kredi notunu etkiler. Bankalar borç durumunuzu takip ettiği kadar karşılığında ki varlık durumunuzu da takip etmektedir. Bankanızda bulunan yatırım hesabınızda tuttuğunuz hisse senedi, altın, döviz gibi emtialar, vadeli hesabınızda ki para ya da birikim hesabınızda biriken para gibi varlıklarınız yakından takip edilir. Bankalar bunu kendilerini güvene almak için yaparlar, kişinin varlık durumunun borçlarını kapatmaya yetip yetmeyeceği gözlemlenir. Varlık durumunuz ne kadar iyi ise kredi notunuza o kadar olumlu yansır.

Kredi notunu ne etkiler sorusunun can alıcı cevabı; kredi kartlarında ki borçların düzenli ödenip ödenmediği. Kredi kartınızın limiti çok yüksek yada düşük olabilir, kredi kartınız platinium yada classic  olabilir, kredi notunuzu bu gibi detaylar etkilemez. Kredi notunuzu, kredi kartınız için yapmış olduğunuz düzenli ödemeler etkiler. Eğer kredi kartı borçlarınızı düzenli şekilde ödüyorsanız bu kesinlikle kredi notunuzu yükseltecektir. Unutmayın, kredi kartınız da 5 TL borç kalmış olsa bile ödemediğiniz taktirde kredi notunuz düşüşe geçecektir. Bankalar kredi kartı borç miktarına değil ödeme alışkanlığına dikkat eder.

Aynı şekilde; kullanmış olduğunuz bireysel kredi ödemelerin de düzenli ise kredi notunuza olumlu yansırken aksattığınız kredi taksitleriniz kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Kredi taksit ödemeleri kredi kartı aylık borç tutarlarından daha yüksek olacağı için, düzenli olarak taksitlerin tamamının ödenmesi kesinlikle önemlidir.

Yeni almış olduğunuz kredi kartı veya yeni kullanmış olduğunuz krediler de kredi notunuzu olumsuz etkileyecek bir diğer unsurdur. Bankalar, özellikle daha önce kredi kartı kullanmamış veya kredi çekmemiş kişilerin ödeme konusunda tutarlılıklarını bilmeyeceği için temkinli davranırlar. Ödeme konusunda ki alışkanlıklarınızın ortaya çıkması için en az 6 ay geçmesi gerekir. Bu 6 ay sürede borçlarınıza ne kadar sadık olursanız kredi notunuz o kadar olumlu etkilenir ama başta da söylediğimiz gibi yeni bir kredi kartı veya çekilen kredi, notunuzu olumsuz etkiler. Zaman içerisinde ancak olumlu katkılarını görebilirsiniz.

Kredi kartınızın limitinin ne kadarını kullandığınız da önemlidir. Örneğin kredi kartı limitiniz 5000 TL ve siz bu limiti anında kullanmış ve o ay asgari ödeme tutarında bir ödeme yapmışsanız bu kredi notunuzu kesinlikle düşürecek bir faktördür. Kredi kartlarınızda ki limitlerin kullanımı ve ödeme durumu notunuzu etkiler.

Kredi notunu ne etkiler konusuna devam edelim. Daha önce güncel borç durumunuzun kredi notuna nasıl etki edeceğinden bahsettik fakat sizin 5 yıllık geçmiş borçlarınız da kredi notunu oldukça etkiler. Örneğin ; 4 yıl önce kullanmış olduğunuz bir kredide yasal takibe düşmüşsünüz ve borcunuzu yasal takipten sonra kapatmışsınız. Bankalarca, sizin 4 yıl önce ki yasal takip durumunuz görünür bu durumda güvnilir kişilerden olmazsınız. Kredi başvurularınıza ne kadar red cevabı alırsanız o derece kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Yani güncel borç durumunuz kadar geçmiş finansal hareketleriniz de kredi notunuzu etkiler.

Borçlarınızı geciktirerek ödeme alışkanlığı da kredi notunu olumsuz etkiler. Kredi kartı hesap kesim tarihini mutlaka takip etmeli ve son ödeme gününden önce ödemelerinizi yapmalısınız. Özellikle 3 dönem üst üste yapılmayan borç ödemeleri kredi notunuzu bir anda çok riskli seviyelerine çekebilir.

Daha önceki yazılarımızda kredi notu güncelleme konusuna değinmiştik, kredi notunuz belirli periyotlarda güncellenmektedir. Bu güncelleme sizin varlık durumunuz ve borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınıza göre değişkenlik göstererek notunuzu belirler. Bu noktada, sizin mevcut çalışmış olduğunuz banka veya finans kurumları, kredi notunuzu etkileyecek tüm dokümanları kredi kayıt bürosuna bildirir. Bu bildirim sonucu kredi notunuz olumlu veya olumsuz olarak etkilenir ve notunuz oluşur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*