Kredi Notum Nasıl Olursa Kredi Alabilirim

Kredi Notum Nasıl Olursa Kredi Alabilirim

Öncelikle bahsetmek istediğim konu kredi notları. Kredi notları hayatımızda istesek ya da istemesek de var olan ve var olacak bir uygulamadır. Kredi notları bazı kişilere göre iyi bazılarına göre ise kötü bir uygulamadır. Bu durumda borcun zamanında ve düzenli ödeyen ile düzenli ödemeler yapmayan ayrılır. Aslında adaletli bir durum gibi gözükmektedir. Bankalar için muhteşem ve yararlı bir sistem olan kredi notu sistemi hangi bankadan olursa olsun bankalarla aranızda geçen bütün finansman işlemlerinizi ve ödemelerinizi bankaların ortak kullandığı ağa kaydeder. Bu durumda da herhangi bir bankaya yaptığınız geç ödeme bile bütün bankalar tarafından gözükebilir. Bu zamanlarda kredi kartı ve kredi borcu ödemelerinizi daha sağlıklı ve hesaplı şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Bir ihtiyacınız doğrultusunda bankalara gittiğiniz zaman kredi notları ya önünüzü açar ya da kapatır. Kesinlikle kredi notlarınız karşınıza çıkacaktır.

Ülkemizde çoğu kişi kredi notlarının öneminin pekte farkında değil. Kredi notları oldukça önemlidir. Kredi almak isteyen bütün vatandaşların bankalar tarafından ilk olarak dikkate alınacak olan istatistikleridir. Bu notlar bankaların size verdiği karne gibidir. Kredi notlarınızı bankalardan ya da Findeks’ten cüzi bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Kredi notları genel olarak 0 ile 1900 arasında olmaktadır. Notunuz 1900’e ne kadar yakınsa o kadar iyi durumdasınız demektir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notlarının düşmesinin birçok sebebi olabiliyor. Genel olarak ülkemizde kredi notlarının düşmesinin sebebi kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumudur. Ancak sadece bu durumdan dolayı kredi notları düşmezler. Kredi notları aynı zamanda kredi borçlarınızı hiç ödemediğiniz ya da sadece asgarisini ödediğinizde de düşmektedir. Ana borca gecikmesi yüzünden herhangi bir faiz işlediği zaman bu durum kredi notunuzu düşürecektir. Şöyle ki kredi notları bir anda düşüp, bir anda yükselmezler. Zaman kredi notlarındaki en önemli şeydir. Bir borcunuzun iki gün geç kalmasıyla kredi notunuz etkilenmez. Ancak 10 TL bankaya borcunuz olsa ve bunu yaklaşık 4 ay gibi bir süre ödemeyin bu durum kredi notunuza olumsuz yansıyacaktır. Kredi notlarınızı iyi seviyelerde tutmak istiyorsanız her zaman bankalarla aranızdaki ilişkileri sağlam tutun. Bankalarla aranızda sorunlar olmasın. Ödemelerinizde sorunlar yaşadığınızda ilk olarak bankalarla iletişime geçin ve bu duruma karşılık notlarınızın düşmemesi için ne yapmalısınız bunun hakkında bilgi alın. Bankalar hem ödemelerinizi yapmanız için hem de müşterisinin kötü duruma düşmemesi için sizlere yardımcı olacaktır. Borçlu olduğunuz bankayla irtibata geçip yapılandırma veya başka fırsatlardan yararlanarak borcunuzu ödemek istediğinizi belirtin. Hiçbir bankayla ödeme konusunda sorum yaşamadıysanız kredi notlarınız yüksek seviyelerdedir. Hiçbir bankayla işlem yapmayan kişinin kredi notu sıfırdır, yani yoktur. Bu durumda olan kişiler kredi imkanlarından faydalanabilirler.

Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

kredi notunuz kaç olmalı
kredi notunuz kaç olmalı

Kredi notları 0 ile 1900 arasında olmaktadır. 0 ile 799 arası kredi notunuz var ise bankaların yaptığı sınıflandırmaya göre çok riskli müşterisinizdir. Bu durumda olan kişilere bankalar kredi imkanları vermezler. 800 ile 1299 arasında notu olan müşteriler riskli sınıfındadır. Ancak bu kişilere çoğu banka kredi imkanı verirler. Tabi bu durum 1300’e ne kadar yakın olmanıza da bağlıdır. Diğer 1300’den yüksek notu olan herkes rahatlıkla kredi kullanabilirler. Bankalar bu kişilerin geri ödemelerde sıkıntılar yaşamadığı için kendi müşterisi yapmak adına her türlü kampanya ve fırsatı bu kişiye sunarlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*