Kredi Notum Çok Düşük Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalı ?

Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalı-Kredi puanı, bankaların kişilerin risk gruplarını belirlemek için oluşturduğu bir durumdur. Buna göre kişilere kredileri geri ödeme düzenine göre bir puan verilir ve kişilerin risk grubu belirlenir. Bu durum özellikle kredi başvuruları aşamasında bankaların elini daha da kolaylaştırıyor. Zira bu aşamada riskli durumda yer alan kişilere kredi verilmezken, riskli görülmeyen kişilerin kredi başvuruları olumlu sonuçlandırılır.

Kredi Puanı Risk Grupları

Bankaların kişilere verdiği kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişir. Bu puan, bankalar tarafından çeşitli risk gruplarına ayrılmıştır. Her kişi, bulunduğu risk grubuna göre değerlendirilir ve başvuruları bu çerçevede sonuçlandırılır.

Kredi notu 0 ile 699 arasında olan kişiler, bankalar tarafından belirlenen ‘en riskli’ grupta yer alır. Bu gruptaki kişiler bankaların geri ödeme konusunda en fazla riskli gördüğü kişilerdir. Kredi notu bu grupta olan kişiler bankaya sağlam bir teminat belirtemediği sürece kredi çekemez. Bu noktada bir kişinin kredi notunun sıfır olması demek, daha önce hiçbir bankadan kredi kullanmadığı anlamına gelir. Yani bankalar, hiçbir şekilde kredi kullanmayan kişileri de riskli görür.

Kredi notu 700 ile 1099 arasında yer alan kişiler ‘orta riskli’ grupta, 1100-1499 arasında olan kişiler ‘az riskli’ grupta, 1500-1699 arasında olan kişiler ‘iyi’ grupta ve 1700 ile 1900 arasında olan kişiler ise ‘çok iyi’ olarak adlandırılan grupta ye alır. Risk grupları içerisinde ‘iyi’ ve ‘çok iyi’ grubunda yer alan kişiler genellikle bankalardan rahat bir şekilde kredi kullanabiliyor.

İdeal Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalı ?

En riskli, orta riskli ve az riskli grupta yer alan kişiler için, kredi başvurularında her zaman belirli riskler vardır. Yani bu gruplarda yer alan kişiler için kesin bir şekilde kredi kullanabilir ifadesini söyleyemeyiz. Bu noktada ideal kredi notunun 1499 ve üzeri olduğunu görüyoruz. Yani bir kişinin kredi notuna takılmadan, kesin bir şekilde kredi çekebilmesi için kredi notunun en az 1499 olması gerekiyor. Bu da risk grupları içerisinde ‘iyi’ gruba denk geliyor.

Kredi Puanı Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi risk raporuna göre kredi puanı düşük olan kişilere bankalar kredi kullandırma konusunda olumlu davranmıyor. Ancak bu noktada geri ödeme konusunda sağlanan teminatlarla kredi çekebilmek mümkün olabiliyor. Kredi notunun düşük olması, kişilerin geri ödemede risk görüldüğü anlamını taşır. Yani banka borcun geri ödeneceği konusunda şüphe taşır. Bu noktada geri ödeme konusunda bankaya sağlam bir teminat belirterek kredi kullanabilirsiniz. Bu teminatlar da genellikle ipotek ya da kefil oluyor. Üzerinize kayıtlı bir ev, arsa, araç ya da dükkan gibi taşınmazları bankaya ipotek ettirirseniz, kredi notunuz düşük olsa bile kredi kullanabilirsiniz. Aynı şekilde düzenli bir geliri olan ve kredi notu yüksek olan bir kişiyi kefil göstererek kredi kullanabilmek de mümkündür.

1 Comment Posted

  1. kredi notom düşük bir bankaya ödediğim borç avukatlık olmadı bankada açık görünüyor kredi çekebilirmiyim puanım yülseldimi

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*