KOSGEB 2017 Faizsiz Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KOSGEB 2017 Faizsiz Kredi Başvurusu -Türkiye ekonomisi kendi bünyesinde gizli krizler yaşamaktadır. Piyasanın çalkantılı siyasi ortam nedeniyle durağan pozisyona geçmesi sonucu devlet destekli teşvikler ön plana çıkmaktadır. Tarım ve köy işleri, KOSGEB ve İŞKUR başta olmak üzere üretici lehine birçok kredi sunulmaktadır. Her kurumun kendi bünyesinde barındırdığı bazı şartların gerçekleşmesi durumunda kurumlar ve hatta girişimciler birçok teşvikten yararlanmaktadır. Özellikle yeni girişimcilere verilen hibe ve faizsiz krediler birçok iş planının sektöründe gerçekleşmesine yarar sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi Kosgeb’in sağlamış olduğu girişimci destek programıdır.

Yapılan araştırmalar göre Türkiye dünya sıralamalarında girişimci potansiyeli olarak ikinci sırada yer alır bunun yanında ise potansiyelin faaliyete geçmesi açısından ilk sıraya yükselir. Bakıldığında potansiyel anlamda işsizliğin yüksek olması nedeniyle içsel girişimcilerin kendi girişim planını hayata geçirmesi algılanabilen bir gelişmedir. Bunların yanı sıra bu işletmelerin sürdürülebilirliğine bakıldığında Türkiye alt sıralara doğru gerilemektedir. Nedeni ise bilinçsiz ve plansız girişimci portföyüdür. Bütün bunlar bir araya geldiğinde KOSGEB hem bilinçlendirilmesi hem de işletmenin sağlam temellendirilmesi için girişimcilik destek programı uygulamaktadır. Aynı zamanda da girişimciye denetlenen ve desteklenen ciddi bir maddi destek sağlamaktadır. Fakat bilinçlenmesi gereken bir girişimci potansiyeli mevcuttur, hangi şartlarda bu maddi destek girişimcilere sağlanmaktadır.

KOSGEB Girişimci Destek Programından Yararlanma Şartları

Herhangi bir kurumda SSK’lı olarak çalışmıyor olmak. KOSGEB in verdiği girişimci destek programı eğitimine katılmış olmak. Bu iki şartı sonucunda sunulan iş proje başvurusunun KOSGEB destek programı bazında kurul tarafından onaylanması.

KOSGEB 2017 Faizsiz Kredi Başvurusu programın sağladığı maddi desteği nedir ?

Destek Unsurları Nelerdir?

  • İşletme Kuruluş Desteği: 2.000
  • Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği: 18.000
  • İşletme Giderleri Desteği: 30.000

Geri Ödemesiz Destekler Toplamı: 50.000

Sabit Yatırım Desteği, Geri Ödemeli: 100.000

  1. ve 2. bölgeler için Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli Girişimci için %80; erkekler için %60 oranındadır.
  2. 4. 5. ve 6. bölgeler için ise erkeklere %70, Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli Girişimci için %90 destek sağlanmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yıllarda kadın girişimci sayısı artmak yerine azalma göstermiştir. Bu yüzdendir ki kadın girişimciler oran olarak daha fazla teşvik almaktadır. Ve araştırmalarda işletme faaliyeti daha az olan bölgelere teşvikler daha fazladır.

Faizsiz kredi başvurusu

Kosgeb 2017 faizsiz kredi başvurusu girişimcilik kursu ve sertifikası alındıktan sonra projenin onay alması takdirinde yapılmaktadır. Belirlenen miktar üst limit olarak 100.000 TL’dir. Alınan kredi faizsizdir ve 2,5 yıl sonrasında ödenmeye başlanır. Bu ödeme 3 er ay vade ile 8 taksit içinde yapılmaktadır. Yani toplamda kredi alımından 2,5 yıl sonrasında ödemeler başladığında 2 yıl içerisinde alınan kredi geri ödenmektedir. Bu kredi başvurusu tek sefer için yapılmaktadır ve başvurudan sonra 24 ay içerinde alım yapılacak olan harcamalara istinaden verilen bir kredidir. Alınan faizsiz kredi belgelendirilmeden alınacaklar olmadan direkt harcama amaçlı verilmemektedir.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*