Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Merak edenler için bu konuyu araştırdık. Global bir dünya içerisinde bir çok fırsat değerlendirilmeye açıkken her iş için de geçerli olan kural sermayedir. Sermaye bazı işler için fikirlerden oluşur fakat çoğuz iş için paradır. Para; sizin geleceğinize yön vermenizi sağlayacak işler açısından bu kadar önemli iken, parayı bulabileceğiniz kaynaklardan bankalar ile aranız tabi ki iyi olmalı. Kredi notu bankalar ile aranızın nasıl olduğunu gösteren bir veridir. Paranın kaynağına ulaşabilmeniz için yani bankalardan istediğiniz an kredi kullanabilmeniz için gereken kredi notuna siz önem veriyor musunuz? Belki şimdiye dek duydunuz fakat önemsemediniz, şimdi kredi notunu önemsemeniz gerektiğini size söylüyoruz ve üstelik kredi notunuzu sık sık sorgulamanız ve güncel olarak bilmeniz gerektiğinin de altını çizerek. Bugün 20 yaşında henüz bir iş fikrine sahip olmayabilirsiniz fakat yarın bir işyeri açmak isteyeceksiniz ve sadece konu patron olmak da değil. Kredi; hayatın her alanında çoğu insan için gerekli olabilecek bir üründür.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu soruyla ilgili cevabı ilerleyen satırlarda zaten bulacaksınız dilerseniz biraz hayatımız da kredi notunun yerinden bahsedelim.

Bu yazımızda sizden bizden bahsedelim. Yani; birikim sahibi olmayan ve kredi çekip bir şeyler planlayan kişilerden. Eğer birikim sahibi değilseniz para bulma konusunda ilk başvuracağınız yer elbette ki bankalar olacaktır. Bankalar ise her başvuran kişiye kredi veya kredi kartı vermezler. Başvuru sahibinin hobileri, eğitim aldıkları yerler veya nerede ikamet ettikleri onları ilgilendirmez. Bakacakları finansal geçmişiniz olur bu da kredi notu demektir. Kişisel olarak konuşmak gerekirse kredi notunuzu bilmeniz çok önemlidir. Herkesin bir kredi notu vardır ( bankalar ile hiçbir işlem yapmamış nüfusun %11’lik kısmı hariç ) . Ve bu not Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanır. Şöyle bir şey var ki; KKB tarafından saklanan bu veriler bankalara açıktır. Yani her banka ve finans kurumu bu verilere erişme hakkına sahiptir.

Kredi Kayıt Bürosu bu verileri ayrıca oluşturmuş olduğu Findeks platformu ile ilk kullanıcıya da sunmuştur. Yani, vatandaş olarak siz kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks ile Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? bir göz atalım.

Öncelikle Findeks resmi web sitesine giderek üyelik işlemlerinizi yapmanız gerekmekte. Bunun için nüfus cüzdanınız ve cep telefonunuz yanınızda olsun. Çünkü sizden istenecek bilgiler TC kimlik numaranız ve bazı nüfus kaydı bilgileriniz. Bu işlemler tamamen güvenlik açısından uygulanmakta daha sonrasında ise üyelik işleminiz başarı ile tamamlanacak ve cep telefonunuza parola iletilecektir. Artık sağlıklı şekilde Findeks sistemine giriş yapabilir ve kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme Ücreti

Findeks üzerinden kredi puanı sorgulama işlemi 4,72 TL’dir. Ayrıca risk raporu istemeniz durumunda 7 TL ücret tahsil edilecektir. Bu ücretler tek seferlik sorgulama için yüksek gelebilir. Daha uygun fiyatlar için Findeks paketlerine bakabilirsiniz. Bu sayede her ay kredi notunuzu güncel olarak takip edebilir ve daha uygun fiyatlar ile risk raporunuzu da edinebilirsiniz.

Ayrıca SMS ile kredi notu öğrenme işlemi de yapabilirsiniz. Bu işlem için de gereken ücret GSM operatörünüz tarafından faturanıza yansıtılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*