Kredi Notu Nasıl Belirleniyor ve Neye Göre Oluşturuluyor ?

Bankaların kredi ve kredi kartı verebilmesi için ilk bakılan husus, kredi notudur. Kredi notu artık hayatımızın her anında yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni, bankaların sıkıntıya düşmemek istemesi ve alacaklarını kolay tahsil etmek istemesidir. Kredi notları 0 ile 1900 arasında oluşturulan bir puanlama sistemidir. 0 puanı olan bireyler, bankayla daha önce hiç çalışmamış olan bireyleri gösterir. Bunun dışında 800’e kadar olan bireyler riskli, 800 ile 1200 arasında olan gruplar orta riskli, 1200 ile 1900 arasında olan bireyler de risksiz grupta yer alır. Aslında böyle bir genelleme yapabilmek mümkün değildir çünkü bankaların risk puanlama sistemi birbirinden farklıdır. Mesela bir banka 1100 puana kredi verirken, diğer bir banka bu kolaylığı sağlamıyor. Peki kredi notu nasıl belirleniyor ve neye göre oluşturulur? Detaylar yazımızda..

Kredi notu nasıl belirleniyor ?

Artık teknolojik bir devir yaşıyoruz ve bu yüzden attığımız adımlara kadar hesaplanıp not ediliyor. Kredi notlarını da bizler belirliyor diyebiliriz. Geçmişte yapmış olduğumuz kredi kartı harcamaları, kredi kullanımları, geç ödemeler, düzensiz ödemeler, sorunsuz ödeme yapmak, KMH kullanımları vb gibi durumlar aracılığı ile oluşur. Yani bankaların risk grubunda yer almak istemiyorsanız eğer, banka finansal ürünlerini sorunsuz kullanmanız gerekmektedir. Bu kullanım sonucu puanlamalarınız oluşmaktadır. Sizler eğer ödemelerinizi düzensiz yapar ve geç ödeme gerçekleştirirseniz eğer, kredi notunuz dip seviyelerde olur. Ama ödemelerinizi zamanında yaparsanız eğer, kredi notunuz yüksek seviyelerde olur.

Kredi notları KKB tarafından tutulmaktadır. Tüm bankalar bu bilgiye eriştikleri için, sizlerin T.C numarasıyla, tüm bankalar ile geçirdiğiniz zamanı ve diyalogları görür. Yani bir banka size kredi vermiyorsave size hiçbi banka kredi vermez diyorsa, doğrudur ve tüm bankalar sizlerin puanını görmektedir. Kredi notunun belirlenmesindeki diğer bir nokta, bireysel hesabınıza giren ve çıkan paradır. Eğer düzenli olarak hesabınıza para girişi-çıkışı oluyorsa, kredi notunuz yükselebilir.

kredi notu nasıl belirleniyor

Kredi notu nasıl yükseltilir ?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız eğer, bankalardan hesap açın ve bu hesaba da sürekli para girişi-çıkışı olsun. Devamında kredi kartı kullanıyorsanız, tüm borçlarınızı kapatın ve düzenli ödeme yapın. Ya da teminatınız üzerinden kredi çekin ve bu krediyi hızlı şekidle kapatın. Göreceksiniz ki kredi notunuz yüksek seviyelere çıkacak.

Kredi notu nasıl öğrenilir ?

Kredi notunuzu öğrenebilmek için, findeks’i kullanabilirsiniz. Findeks’in resmi sitesine girdikten sonra 8 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Siteyi bulamayanlar için link: https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu . Siteye girdikten sonra kredi notunuz ve detaylı analiziniz mail adresinize gelecektir. Kredi notunuzu öğrenmenin diğer bir yolu, banka şubesine giderek öğrenmektir. En yakında bankaya giderek, kredi notumu öğrenmek istiyorum gibi bir ibare kullanmanız gerekiyor. Banka bireysel şube yetkilisi, sizlere kredi notunuzu aktaracaktır. Ayrıca bu işlem için, herhangi bir şart veya ücretlendirme yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*