Kredi Notu Hesaplanmadı Ne Demek ?

Kurum ve kişilerin bankacılık ve diğer finans şirketlerinin ürün ve hizmetlerinden faydalanabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bankacılık ve diğer finans şirketleri, kişi ve kurumların ürünler ile alakalı başvurularını incelerken bu koşullara göre bir takım değerlendirme işlemi yaparlar. Bu sebeple, kişi ve kurumlar için kredi notu oldukça önemli bir veridir.

Bankalara yapılan herhangi bir ürün ile ilgili sonucun olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanmasını kredi notu ve varlık durumu oldukça etkiler.  Bu nedenler, kişi ve kurumların hem bugün hem de gelecek dönem içerisinde faydalanabilecekleri finans ürünleri ile alakalı olumlu sonuç almaları açısından kredi notuna çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Tabi ki bankalara yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanmasının bir çok nedeni bulunmaktadır fakat bunların en başında kredi notu gelmektedir. Özellikle, kredi başvurusunda ön onay sürecinde kredi notu bankalar için oldukça önemli bir kriterdir. Kredi notu hesaplanamadı yada çok düşük bir kredi skoru olumsuz sebeplerin başında gelmektedir.

Kredi notu hesaplamasında Kredi Kayıt Bürosu, geçmiş dönem ödeme alışkanlıkları hatta fatura ödeme alışkanlığına bile bakarak çeşitli değerlendirmeler eşliğinde tüketiciye ait bir puan oluşturmakta ve bankaların ortak veri tabanına göndermektedir. Ancak bu esnada kredi notu hesaplanamadı gibi bir ibare ile de karşılaşılmaktadır.

Kredi notu hesaplanamadı demek özet olarak o kişinin geçmişinde herhangi bir banka yada finans kuruluşu ile bir çalışması olmadığı anlamına gelir. Bu durum, tüketici açısından fark etmese de bankalar bu tür durumları maalesef riskli olarak kabul etmektedirler. Kişinin geçmiş dönemde ki harcama ve ödeme alışkanlıklarının bilinmemesi bankalar için bu durumu zorlaştırır. Herhangi bir kredi başvurusu sonucunda böyle bir sonuç ile karşılaşılması durumunda yapılacak olan kredi notu yükselteme tekniklerini uygulamak ve sonrasında tekrar bankalardan aynı talebi tekrarlamak en doğrusudur.

Ayrıca kredi notu hesaplanamadı gibi bir sonuç muhtemel bir yanlışlık sonucu da oluşmuş olabilir. Bu durumda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Son 5 yıl içerisinde finans geçmişinizde bir aktiflik söz konusu ve böyle bir sonuç ile karşılaşmanız halinde kredi notu sitesinden itiraz formu ile itirazlarınızı gerçekleştirebilir ve kredi notunuzun tekrar hesaplanmasını isteyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*