Kredi Notu 0 Olan Kredi Çekebilir mi

Kredi notunu etkileyen faktörlerin başında, sık sık kredi için başvuruda bulunmak, daha önceden ödenmemiş veya düzensiz ödenmiş borçlar ve bu nedenle oluşan hukuksal işlemler gelir. Kişinin finansal geçmişini oluşturan bu kara tablo, bozuk sicil, kara listede adının yer alması veya kredi notu 0 gibi ifade şekilleri ile, kişi veya kurumlar için tabir edilir. Bu kara tabloda yer alan kişiler için de, kredi notu 0 olan kredi çekebilir mi ? sorusunu gündeme taşımaktadır.

İnsanların ihtiyaçları her gün giderek fazlalaşmakta. Bu ihtiyaçlar için bazen küçük paralar ile giderilirken bazen de büyük paralara gerek duyulur. Böylesine yüksek para ihtiyacı doğuran meselelerde nakit bulmada sıkıntı yaşanır ve insanlar bu sıkıntıları kredi yolu ile aşmaya çalışır.

Bu gibi nakit para sıkışması durumlarında bir bankadan kredi çekmek, vadelere yaymak ve ödemeleri planlı şekilde ayarlamak her zaman için daha uygun bir yol olarak seçilmelidir. Önemli olan borçların düzenli şekilde kredi notunu etkilemeyecek şekilde ödenmesidir. Bu durum kredi notu iyi olan ve kredi alacak kişiler için önem arz ederken diğer yanda ise kara liste dediğimiz lisrede yer alan kişiler vardır. Bu kişilerin banka sicili bozuk olduğu için kredi notu iyi olanların kredi çekmesi ile bu kişilerin kredi çekmesi arasında fark vardır.

Kara listede yer alan kişiler genelde hukuksal süreçler geçirmiş, haciz gibi durumlara maruz kalmış kişilerdir. Bu kişilerin bankalar ile tekrar muhatap olması için hem zaman gerekir hem de tekrardan aktif ve düzenli şekilde bankalar ile çalışması gerekir. Bunlar dışında, haciz işlemlerine maruz kalmamış ama ödemelerini aksatmış, gecikerek ödemelerini tamamlamış kişiler de vardır, bunların adı da kara listede olmasa bile kredi notundan dolayı bankalar gözünde finansal olarak sicili bozuk olan kişilerdir.

 

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir ?

Kredi notu sicili bozuk olan kişiler, iyi bir kefil ile yada sahip oldukları gayrimenkul gibi varlıkları teminat göstererek kredi çekebilirler. Bankalar, teminat altına aldıkları ev, arsa, araba, dükkan gibi mallar ile kendilerini bir nevi garantiye alarak, kişinin ödemesinde oluşacak herhangi bir aksaklıkta hukuksal yollara başvurabilirler.

 

Kredi Notu 0 Olan Kredi çekebilir mi ?

Kredi notunun 0 olması demek, kişinin bankalar ile hiçbir geçmişinin bulunmaması yada ödemelerden kaynaklı düzensizlikler nedeni ile oluşmuş bir puan olabilir. Daha önce banka ürünlerinden faydalanmamış bir kişinin kredi notu, 0 olsa bile, kredi kartı gibi banka ürünleri kullanılarak bir puanlama oluşturulabilir. Küçük limitli bir kredi kartı başvurusu ile kredi notu yükseltme işlemine başlanabilir tabi burada önemli olan yine düzenli ödemelerdir. Daha önce bankalar ile muhatap olmayan birinin 0 olan kredi notu kolaylıkla yükseltilme imkanına sahip iken, düzensiz ödemeler ile bankalar nazarında olumsuz sicil oluşturmuş ve puanı 0 ‘a düşmüş birinin kredi notunu yükseltmek daha uzun süreç izleyen taktikler ile yükseltilebilir.

Kredi notu 0 olan kredi çekebilir mi ? sorusundan önce bu kişilerin kredi notunu arttırmaya yönelik uygulamalarda bulunması daha mantıklı olacaktır. Kredi notunu yükseltmeden yapılacak yeni kredi başvuruları bankalar gözünde olumsuz değerlendirilecektir.

Kredi notu 1500 puanın altında olan kişilerin kredi alması zor iken kredi notu 0 olan birinin kredi çekmesi gerçekten imkansızdır. Kredi notu 0 olan kişi bahsedildiği üzere, öncelikle kredi notunu yükseltmesi gerekir. Bunun için izlenmesi gereken yollara buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*