Kredi Notları Anlamları- Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Kredi Notları Anlamları- Kredi Notu Kaç Olmalıdır – Kişilerce yaygın olarak kullanılmaya başlanan ve acil nakit ihtiyacında tercih sebebi olan kredi kullanımı bankaların uyguladıklar uygun vade, uygun faiz ve yüksek  kredi seçenekleri kredi kullanımının artmasında önemli bir neden teşkil etmiştir. Bu noktada artan kredi kullanımı nedeniyle ortaya çıkan sıkça kullanılmaya başlayan bir kavram olarak kredi notu önemli bir kavramdır.

 

Kredi notu şahısların kredi alabilmelerini etkileyen etkin unsurdur. Kredi notları KKB tarafından kayıtları tutulan ve bankaların müşteri hakkında bilgi edinmek için kullandıkları bir ayırıcı özelliktir. Bu konu nedeniyle merak uyandıran bir unsurda kredi notlarının anlamları olmuştur. KKB tarafından tutulan kayıtlara göre kredi notları ve anlamları şu şekildedir:

Kredi Notu  Tablosu ve Renkleri

  • Kredi notu 0-799

Çok Riskli – Bu Not aralığında olanlar yasal takibe alınan  veya çok riskli olan bireylerdir. Bu bireylerin bankalardan kredi alma talepleri olumsuz karşılanır. Bir diğer anlamı ile bu bireyler bankalarca kara liste olarak adlandırılan gruptadırlar.

  • Kredi notu 800-1299

Orta Riskli – Bu Not aralığında olan bireyler ise bankalarca Orta riskli müşteri grubunda kabul edilir. Bu şahıslara kredi imkanı sağlanmaz.

  • Kredi notu 1300-1499

Az Riskli Bu Not aralığında olan bireyler bankalarca az riskli müşteri grubunda kabul edilirler. Bu bireylerin bankalara bulundukları kredi talepleri onaylanabilir.

  • Kredi notu 1500-1699

İyi -Bu Not aralığında olan bireyler bankalarca iyi müşteri grubunda değerlendirilir. Kredi taleplerinin onaylanmasında herhangi bir risk görülmez ve bu müşterilere kredi imkanı sağlanır.

  • Kredi notu 1700-1900

Çok iyi -Bu Not aralığında olan bireyler bankalarca olağan müşteri olarak kabul görülen grupta değerlendirilir. Bu bireylerin bankalardan kredi almasında herhangi bir sorun çıkmaz. Bu müşteriler istedikleri miktarda krediyi bankalardan sağlayabilirler.

 

Merak edilen bir konu olan kredi notlarının anlamları  ve renkleri bu şekilde sıralandırılabilir.  Kredi notları bankalarca bireylerin kişisel özellikleri olarak kabul edilmektedir. Bankalar şahısların kredi notlarını sorgulamadan şahıslara hiçbir imkan vermezler. Şahısların kredi ya da kredi kartı taleplerinde en önemli unsur kredi notlarıdır. Kredi notunun düşük olması bireylere negatif bir etki yapar. Bankalardan Talep ettikleri işlemler olumsuz sonuçlanabilir. KKB tarafından kayıt altına alınan bu kredi notu bilgileri bankalara risk grubu müşterilerini belirlemede yardımcı olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*