Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım? Sorusun da meydana gelen kredi kartı blokesi farklı sebeplerden dolayı oluşabilir. Eğer kredi kartınız çalınır veya kaybolur ise  kredi kartı sahibi olarak bankayı aramalı ve kredi kartının kullanıma kapatılmasını talep etmelisiniz. Kredi kartı kaybolması veya çalınması gibi durumlarda tüketicinin mutlaka bankayı arayarak iptal sağlaması gerekli ve zorunludur. Aksi takdirde kredi kartı sahibinin bilgisi dışında ki işlemlerden de sorumlu tutulacağınızı unutmayınız.

Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartın artık sizde olmadığını söylediğiniz anda zaten banka anında kredi kartına bloke koyacak ve kullanıma kapayacaktır. Sonuç olarak karttan herhangi bir para çekimi ve alışveriş işlemi olmayacaktır. Banka size bu durumda yeni bir kredi kartı gönderimi sağlayacaktır.

ATM üzerinden işlem yaparken yada herhangi bir alışveriş esnasında şifrenizi 3 kez hatalı girmeniz durumunda da kredi kartınız bloke olabilir. Kredi kartı blokesi kaldırılması için eğer alışveriş esnasında şifrenizi 3 defa hatalı girdiyseniz bankanızın telefon bankacılığı hizmetinden müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Burada banka tarafından size birkaç güvenlik sorusu sorulacak ve yeni şifre oluşturmanız sağlanacaktır. ATM üzerinde girilen 3 hatalı şifre sonucu ise bazı bankalar karta el koyabilir bazıları ise kartı size iade eder ama kullanıma kapatabilir. Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım? sorusuna neden olan ATM’nin el koyduğu kredi kartı ise, bankanın açık olduğu saatlerde şubeden teslimini kimliğinizi göstererek yapabilir veya bankayı arayarak yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Kart sizde fakat kullanıma kapalı ise yine telefon bankacılığından yeni şifre almanız gerekir.

Bir diğer kredi kartı blokesi ise, kredi kartı borcunun ödenmemesi ve yasal takip sürecine girmesinde oluşur. Kredi kartı borçlarını ödeyemeyen tüketicinin kredi kartına banka tarafından bloke konur ve kullanım dışı olması sağlanır. Borçtan dolayı bloke konan kredi kartının blokesinin kaldırılması için borcun tamamının ödenmesi şarttır. Borç ödendikten sonra banka inisiyatifi doğrultusunda 3 iş günü içerisinde kart tekrar kullanıma açılır. Genellikle yasal takip sürecine girmiş ve avukatlık olmuş kişilerin kredi kartı blokesi kalkmaz ve tekrar kredi kartı hizmetinden faydalanması 5 yıl süre içerisinde zorlaşır. Fakat, yasal takip öncesi borç ödenmesi durumunda bankaların bir kısmı kredi kartının kullanımına izin verebilir. Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım? sorusuna cevap vermeye çalıştık eğer yazımızı beğendiyseniz ve size yardımcı olduysak lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*