Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir E-Rehber

Doğru adımlar başarıyı getirir. Kredi kartı borcunuz çok ise hangi adımları atacağınızı iyi bilmelisiniz. Hayatta her olumsuzluk insanın başına gelebilir ve her zorluğun da üstesinden gelinebilir. Bu yazımızda Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir E-Rehber eşliğinde sizlere yardımcı olacağız.

2017 senesine girerken gerek etrafınızdan şahit olacağınız kişiler gerekse çıkan haberler bize kredi kartı borçlarının çoğaldığını işaret eder. Kara listeye giren isimlerin çoğu da kredi kartı borcunu ödeyemeyen insanlardan oluşur. Doğru kullanım ve bilinçli tüketim ile kredi kartları hayatı kolaylaştıran bir araç iken yanlış ve hesapsızca yapılan harcamalar ile kabusa dönüşmektedir.

Öncelikle şu sorulara bir göz atmanızı tavsiye ederiz;

kredi kartlarınızın toplam limiti ne kadar?

Her ay gelen ekstre borcunuz ne kadar?

Borcunuzun yüzde kaçını ödüyorsunuz?

Kredi kartınızı daha çok hangi amaçla kullanıyorsunuz?

Eminim sizin de kafanızda şimdiden bir şeyler şekillendi. Eskiden çok mutluyduk! gibi cümleler, kredi kartının hayatlara girmesinin kolaylaşması ile yerini almış cümlelerdendir. Nakit para yerine kredi kartı kullanımı lüzumsuz harcamaları da beraberinde getirmiştir. Çok borcum var borç para veren yerler nereleri gibi araştırmalar da yapılan yanlış harcamalar ile oluşan borçların insana arattığı çıkış yollarıdır.

Borcunuzun olmadığı ve kredi kartını ilk elinize aldığınız anları düşünün, ne kadar da masum ve aslında yararlı sayılabilecek bir üründü. Sonrasında sunulan kampanyalara katılıp ekstra puanlar kazanmak, internetten anında alışveriş yapmak, taksitli ürünler almak… Tüm bunlar size sunulmuş irade testi olmalı çünkü şimdi geriye baktığınız da o kazandığınız puanların pek bir anlamı kalmadı ki hayatınız da ne değiştirir ki 30 TL puan! Taksitli yapılan harcamalar çok cazip geldi değil mi ama şimdi faizleri ile birlikte ödemekle bitmeyen bir işkence. Şimdi artık Kredi kartı borcu nasıl ödenir konusunda önerilerimize geçebiliriz. Zira önce nasıl kandığımızı bilmemiz gerek.

  • Düşünmeyi bırakın ve bir şeyler yapmak için karar verin. Ne yapabilirsiniz? Bankalar da sonuçta müşterilerinin zor durumdan çıkmasını ve borçlarını kapatmalarını ister. Bu nedenle, vakit kaybetmeden bankanızla görüşün ve ödeme konusunda yaşadığınız sıkıntılar ile birlikte ne yapılabilir noktasında fikir alın. Borcunuzun taksitlendirilmesini ve yeniden yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca, düzenli bir gelir sahibi iseniz borç transfer kredisi imkanından da yararlanabilirsiniz. Evet, borcu borç ile kapatmak çok tavsiye edilecek bir öneri değil fakat borçların zamana yayılması size rahat bir nefes aldıracaktır. Tabi burada ki en önemli unsur harcamaları kısıtlamak ve borçlu iken tekrar borçlanmaktan kaçınmak.
  • Kara listeye girmemeye özen gösterin ve eğer kartınız şu anda gecikmede ise, çevrenizden yardım isteyerek kredi kartınızın 90 gün gecikmeye girmesini engelleyin. En azından borcunuzun bir kısmını ödeyin ve kara listeye girmemeye özen gösterin. Zira 5 yıl boyunca hiçbir şekilde bankalar size kredi ve kredi kartı vermez.
  • Kredi kartı borcu nasıl ödenir diye düşünüyor ve önemsiyor iseniz; gerçekten bir liste hazırlayıp artık harcamalarınızı gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Borç yapılandırma veya yakınlarınızdan borç bulup kart borçlarınızı kapatamıyor iseniz, harcamalarınızı kısıtlamalı ve artan parayı mutlaka kart borcunu kapatmak için kullanmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*