Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Açılır

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Açılır-Günlük hayatta alışverişlerde ödeme, nakit ihtiyaçları ve fatura ödemeleri gibi pek çok alanda kullanılan kredi kartları en sık başvurulan banka ürünlerinden biridir. Kredi kartları sağlamış olduğu pek çok avantajlar sayesinde her geçen gün daha fazla talep görmektedir. Kredi kartlarının her ne kadar güzel yanları olsa da bazen de sıkıntılı durumlara neden olabilir. Ödeme konusunda gecikmeye uğrayan kartlar bir süre sonra tüketicinin başına dert olabilir. Önce bloke koyularak başlayan bu süreç hacze kadar gidebilir.

Kredi kartı blokesi banka tarafından kartın kullanılmaz duruma gelmesi olarak nitelendirilmektedir. Kredi kartının bloke olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişilerin herhangi bir sebeple kredi kartını çaldırması veya bir yerde unutup bu sebeplerden dolayı bankayı arayarak kapalı pozisyona getirmesidir. Kredi kartı bloke olmasının son yıllarda ki en çok örneklerinden biri de borçların zamanında ödenmemesidir. Kart kullanıcıları kredi kartlarına ait olan dönemsel borcun ödeme tutarını 3 ay üst üste ödememeleri durumunda otomatik olarak banka tarafından bloke edilir. Kaybolarak bloke konulan ve kart borcunu geç ödemekten dolayı bloke konulan kredi kartı blokelerinin açılma sürecide farklıdır.

Kredi Kartı bloke kaldırma

En çok merak edilen borcundan dolayı kapanan kredi kartı blokesi ne zaman açılır? konusunu ele alalım. Kredi kartı bloke edildiği zaman göre açılma süreçleri ve açılması için ödeme miktarları değişir. Eğer kredi kartı 90 günlük gecikmeden sonra ödenecekse borcun tamamen ödenmesinden 24 saat sonra bloke kaldırılır. Ancak kredi kartı borcunu 3 dönem yatırmayan, yasal takibe girmiş ve avukata tahsil olmuş kredi kartlarının blokesi kesinlikle kaldırılmaz.

Kart kullanıcısının kartı kaybetmesi yada çaldırması durumunda bloke olan kredi kartı blokesi ne zaman açılır ? sorusunun cevabı ise   bloke işlemi yapıldığı zaman 24 saat sonra kart tamamen iptal edilerek yeni kart basımı gerçekleştirilir.24 saat içinde müşteri kartını bulursa bankayı arayarak blokeyi kaldırıp anında kullanım yapabilir.24 saat geçtikten sonra  aynı kartın tekrar açılması söz konusu değildir. Kişinin talebi üzerine banka aynı hesap üzerinden yeni bir kredi kartı ürününü müşterinin kendisine gönderir. Bankaların yeni kartı gönderme süreci 1 hafta civarında olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*