Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi

Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi-Kişilerin bankalar karşısında oluşturdukları profiller ve kredi notu, bankacılık işlemleri açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Düzenli ödemesini gerçekleştiren ve bu ödemeleri yine zamanında yapan kişiler bankalar tarafından güvenli kişiler olarak nitelendirilmekte ve bankalarda yapılan işlemlerin daha hızlı ve kolay olmasını da sağlamaktadır. Aksi takdirde yapılan davranışlar, kişilerin bankalar tarafından kara liste olarak tabir edilen duruma düşmesini ve her türlü başvuruların reddedilmesine sebep olmaktadır.

Bankalar tarafından verilen hizmetler arasında en çok tercih edileni hiç şüphesiz ki kredi kartı ve çeşitli türdeki krediler olmaktadır. Özellikle de daha yüksek meblağlarda olan krediler, kişiler için oldukça avantajlı bir finansal destek olabilmektedir. Fakat kişiler için büyük bir öneme sahip olan kredi kullanımında kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Kredi notu yeterli olan ve gelir durumuna uygun bir şekilde verilen kredilerin düzenli bir şekilde ödenmesi, bankaların müşterilerinden olan beklentileridir. Zamanında ve tam ödeme yapmayan kişiler ise kredi dosyasının takibe düşmesi gibi problemler ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sebeple de kişilerin bu gibi durumlara büyük bir önem vermeleri gerekmektedir. Kredi ödemelerini 3 ay boyunca düzenli bir şekilde ödemeyen kişilerin aynı zamanda bankaya kredi borcu yapılandırmamaları halinde bankalar müşterilerini takip sürecine almaktadırlar. Bu işlemlerden önce bankalar, müşterilerinin kişisel numaralarına kendileri ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile ulaşmaktadırlar. Müşteri ve banka arasında kurulan iletişim sonrası kişilere 7 günlük bir süre tanınmakta ve bu sürede borçlarının tamamının kapatılması istenmektedir. Bütün bu süreçler sonrasında ise kişilerin hala borçlarını ödemedikleri ortaya çıkması durumunda kredi dosyasının takibe düşmesi gerçekleşmekte ve bankalara kişilere yasal işlemler uygulayabilmektedirler.

Kişilerin kredi  borcunu ödeyemeyecek durumda olmaları halinde, bankalar ile iletişime geçerek borçlarını yapılandırmaları oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Borçların ödenmemesi durumunda ise kişilerin en az asgari ödemeleri yapmaları da bankalar için yeterli olabilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için kişilerin gelir durumlarına göre kredi talebinde bulunmaları ve borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*