KOSGEB Kredi Başvurusu 2017 Detayları Hakkında Geniş Bilgi

KOSGEB Kredi Başvurusu 2017-Her işe başlar iken plan ve programlama yapılması gerekir. Bununla birlikte yeni bir iş, girişim ve ticaret hayatına katılmak için maddi boyutunu da hesaplamak gerekmektedir. Büyük hayaller ve istekler ile kurduğunuz işletmenizin hayalden öteye geçebilmesi için maddi yeterliliğin sağlanması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeni iş kurmak isteyenlerin hepsini desteklemektedir. Bu destek hem yeni girişimlerin ülke ekonomisini canlandırması, hem de işsizlik oranının düşmesini sağlamak için gerçekleştirilmektedir. Girişimcilerin yeni kuracakları işte devlet tarafından desteklenmesi ise KOSGEB Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. KOSGEB her yıl gerek geri ödemesiz, gerekse de faizsiz ve kolay ödeme seçenekleri ile iş kurmak isteyenlere destek vermektedir.

Devlet destekli kredi ve hibeler Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB ) tarafından verilmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak işlemlerini yürütmekte olan KOSGEB ülkemizde 1990 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

KOSGEB Ne İşe Yarar?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın yegane amacı ülke ekonomisine katkı sağlaması amacı ile yeni işletmelerin kurulmasını teşvik etmek ve girişimcilere hem eğitim olarak, hem de maddi olarak destek sunmaktadır.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından yeni iş kurma hazırlığı yapan girişimciler için belirli şartları karşılamaları karşısında kredi imkanı sunulmaktadır. Hayallerini kurduğunuz iş yerini açmak ve bir adım yaklaşmak için kurum tarafından verilen destek kredisini alabilirsiniz. Ancak krediler için KOSGEB tarafından bazı şartlar konulmaktadır. Peki KOSGEB girişimci kredisi için şartlar nelerdir?

  • KOSGEB tarafından kendi bünyelerinde düzenlenmekte olan girişimci programına devamlı olarak katılmak ve bu eğitimi başarılı olarak bitirerek girişimci sertifikasını almış olmak,
  • KOSGEB girişimci sertifikasını aldıktan sonra şirket kurulum işlemlerine başlamanız gerekiyor ( Girişimci sertifikasını almadan önce kuracağını şirketler için KOSGEB kredisinden faydalanamazsınız ),
  • Kuracağınız şirket siz ile birlikte başka ortakları da bulunduruyor ise en az %30 hisseye sahip olmak,

KOSGEB Neden Tercih Edilmelidir?

Yeni girişimci ve yatırımcıların en büyük ihtiyacı iş kurma aşamasında maddi destektir. Bu aşamada henüz kurulmamış bir şirket için bankalar herhangi bir kredi çalışması gerçekleştirmez iken KOSGEB’den devlet destekli kredi alarak kısa süre içerisinde işiniz ile alakalı hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB’in sunmakta olduğu kredi ve diğer destek programlarına katılmak için birkaç basit adımı yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir;

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı internet sitesini ziyaret ederek buradaki ilk kayıt işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

KOBİ Beyannamesi

KOSGEB tarafından destek kredileri KOBİ’lere sunulmaktadır. KOBİ niteliğinde olup olmadığınızı öğrenebilmek için beyanname doldurulması gerekmektedir.

Beyanname Kontrolü

Doldurduğunuz KOBİ beyannamesi KOSGEB’in uzman ekiplerince kontrol edilecek ve size bildirilecektir.

Destek Başvurusu

Beyanname kontrolünden onay aldıktan sonra yapmanız gereken KOSGEB uzmanları ile görüşmek ve kredi işlemlerinizi başlatmak.

KOSGEB’den 50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi

KOSGEB her sene olduğu gibi 2017 yılında da esnaflar ve Kobiler için kredi imkanı sunacak. 2017 yılında esnafa verilecek olan 50.000 TL faizsiz kredi için ise internet üzerinden başvurular 10 Şubat 2017 tarihinde başladı. Peki, KOSGEB tarafından sunulan bu krediyi almak için neler yapılmalıdır?

KOSGEB 50.000 TL Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB, yeni girişimciler için sunmakta olan 50.000 TL kredi için bazı şartlar aramaktadır. Bunlar;

  • Kobi veya esnaf olmak,

Faizsiz KOSGEB kredisinden faydalanmak isteyenlerin Kobi veya esnaf sınıfına giriyor olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden Kobi Beyannamesi formunu doldurarak bunu öğrenebilirsiniz.

  • Meslek odasına kayıt olmak,

Hangi meslek grubuna ait iseniz o mesleğin odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer ticaret ile ilgileniyorsanız Ticaret Odası, esnaf kefalet ise o odaya kayıtlı olmanız gerekmektedir.

  • Vergi borcu bulunmamak,

KOSGEB 50.000 TL faizsiz krediden faydalanmak istiyorsanız devletin herhangi bir kurumuna vergi borcunuz bulunmaması gerekmektedir.

  • Daha Önce KOSGEB Kredisi Almamış Olmak,

KOSGEB faizsiz destek kredisini her Kobi ve Esnaf için sadece bir kez sunmaktadır. Bu yüzden daha önce kredi kullanan kişiler tekrar başvuru gerçekleştiremez, gerçekleştirse de kabul edilmez.

KOSGEB Kredi Başvurusu 2017

KOSGEB tarafından esnaf ve Kobiler için sunulan 50.000 TL krediye öncelikle internet üzerinden başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 2017 yılında 50.000 TL devlet destekli krediden faydalanmak isteyen esnaf ve Kobiler için inceleme işlemlerinin ardından olumlu sonuç çıkması durumunda diğer evrak işlemleri tamamlanacaktır.

KOSGEB 50.000 TL kredi başvurusunu internet üzerinden gerçekleştirmek için http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr/ adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu sayfada öncelikle Vergi Numarası veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile birlikte işe başlama tarihinizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecek ve doğru olması durumunda ikinci adıma geçmenize izin verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*