Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Konut Kredisi Faizleri Daha da Düşecek mi ?

Konut kredisi faizleri, düşecek mi, ne zaman düşer, düştü mü derken 2017 yılının ocak ayına yakın bir zamanda %0,80` lik bir düşüş görüldü. Uzmanlar 2017 yılının içersinde daha da fazla düşecek dediler. İşte konut kredi faizlerinin düşüşleri ve son durum

2017 yılı ocak ayı itibariyle ve sonrasında konut kredileri faizlerinde en son duruma bakılırsa. Kredi ve ekonomi uzmanlarının yorumlarına göre konut kredilerinin faizleri düşecek mi, yoksa aynı durumda olur. sermayelerini bir yere yatırmak isteyen veya ev almak için çabalayanlar için genele bakılarak bir araştırma yaptık ve sonuçları şu şekilde oldu buyurun bakalım.

2016 yılında Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan` ın “faizleri düşürün” talimatı ile öncelikli olarak devlet yanlısı bankalar harekete geçti ve %1,25 %1,10 faiz oranlarından %0,80 ila %0,99 seviyelerine geriledi ve bu düşüle halk bir nebze olsun rahatladı. Tabi ki bu düşüşlerde diğer bankalarda nasibini aldı ve Teb,Garanti, Finanasbank, İşbank, ve Denizbank gibi bankalarda hızlı bir şekilde hareket ederek faiz oranları %0,80 den daha da aşağılara düşürdüler. Bu halk için olumlu olan oynamalarda bankalardan kredi çekebilmek daha mümkün hale geldi. İlerleyen dönemler için faizler şu şekilde olabilir bir daha ki başlıkta inceleyelim.

OHAL Bittikten Sonra Faizler Daha Fazla Düşer mi ?

Hala daha OHAL ülkemiz de devam etmekte. Bu olayda kredi uzmanlarının bazıları, OHAL`in sona ermesine yakın bir zaman da konut kredisi faizlerinin %0,60 oranından %0,65 oranlarına kadar düşebileceği savunulmakta. Ülkemizde ki olaylar bunları söylemek gerekirse; Suriyeli mültecilerin gelmesi, doğuda yaşanan terörün sona ermesi gibi olaylarda gerçekleşirse konut kredilerinin daha da fazla düşeceklerini savunmaktadırlar.

Konut Fiyatları Yükseliyor Ancak !

Asgari maaşta olsun emekli maaşında olsun ekonomik dengeler olağanüstü değişiklikler olmasına rağmen, bazı hilebaz emlakçılar ve konut sahipleri, faizlerin %0,10 civarında azalışına ek olarak aynı zamanda ev fiyatlarının tabelalarında da olağan üstü yükselişler sezildi. Önceden 120 bin liraya 3+1 bir konut alınabiliyordu ama şimdi bu duruma bakacak olursak 3+1 eve çıkmak bir hayal oldu. Ticaret elbette helaldir ama yeni evlenen bir çift memur maaşı alsa bile böyle bir eve çıkması oldukça zor gözüküyor. üstelik evlenen çiftlerin çoğu da memur değil.  Olduklarını var sayarsak bu paranın birikmesi de yaklaşık 10 yıllarını alıyor. Ev sahibi okurlarımız hiçbirinizin bir eve değerinden fazla para vermemesi gerekir. Konut kredisi faizleri ne kadar düşerse düşsün her şey karşılıklıdır. eğer ki siz talepte bulunmazsanız illaki fiyatlar düşecektir.

Temelden Girin Olayı Sona Erdi

Konut kredisi kullanarak, bina henüz yapılmadan temelden girmek geçmişte para getiren bir durumdu. Öyle bir hal almıştı ki temelden binalar 70 ila 80 bin arasında satılırken bina bittikten sonra 120 bin TL ye satılır oldu. Günümüzde böyle bir para ihtiyacına gerek duyulmamaktadır. Zamanımızda bina yapılırken de, satılırken de aynı fiyatadır, sadece işe yeni girmiş olanlar size güzel bir fiyat sunabilirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*