Kimler Kredi Çekemez?

Bankaların ilk yıllarda önüne gelene kredi vermesiyle birlikte bir çok insan kredi burcu batağına düştüler ve bu bataktan da çekmek kadar kolay olmadı. Bu yüzden gerek bankaların verdikleri parayı tahsil edememelerinden dolayı zor durumda kalmaları gerekse kredi çeken vatandaşların ödemede sıkıntısı çekmesinden dolayı zor durumda kalmalarından dolayı kredi çekme olayına bir sınır getirildi. Bu sınırlar dahilinde kişiler kredi çekebilecek ya da çekemeyeceklerdir. Peki Kimler Kredi Çekemez?

Öncelikle çalışan birisi iseniz sigorta süreniz kredi çekebilmeniz için önemlidir. Kredi çekmek isteyen kişilerin sigortası yoksa ya da sigorta süresi altı aydan daha az ise bu kişiler kredi çekemez. Kredi çekmek isteyen kişilerin en az altı aylık bir sigorta geçmişi olmalıdır.

Ayrıca ödenmemiş borcu bulunan kişiler de kredi çekemezler. Bu ödenmemiş borç ufak tefek kredi kartı borcu ya da alışveriş borcu değildir. Bu tarz küçük borçlar herkes de olduğu için kimse kredi çekemez böyle bir durumda. O halde bahsedilen bu ödenmemiş borç nedir? Bu borç daha önce çekmiş olduğunuz bir başka kredi borcudur. Bu borcunuzu kapatmadan bir başka kredi çekemezsiniz.

Hangi Kredi Notu ile Kimler Kredi Çekemez?

Ayrıca kredi notunuz düşük ve bu düşük kredi notunuzla çok riskli grupta ya da orta ve az riskli grupta yer alıyorsanız bankaların size kredi verme ihtimali de düşüktür. Böyle bir durumda başvurunuz en kısa zamanda kredi red cevabı ile cevaplanacaktır. Kredi kartı puanınız etkileyen bir diğer sebepte daha önceki borcunuzu ödeme düzenidir. Eğer bir önceki borcunuzu düzenli ödememiş iseniz kredi çekmekte yine sıkıntı çekersiniz.

Son olarak ise yasal takip içinde bulunuyor olmanız. Eğer ki borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmış iseniz bu bilgi bütün bankalara bildirilir ve siz hangi bankaya giderseniz gidin istediğiniz krediyi çekemezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*