businessman show client where to sign

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Bugün bankalardan kredi alabilmek için kredi kullanıcılarına bir çok kural getirilmektedir. Bu kurallardan bir tanesi de kredi alan kişinin borcuna karşılık bankaya bir kefil göstermesidir. Ancak bir çok borçlunun çektikleri bu banka kredisinin altından kalmaması kefil olan kişilerin başını dara sokmakta bankalar bu ödenmeye borçları kefil olan kişilerden tahsil etmektedir. Bu yüzden de genellikle kimse banka kredisine kefil olmak istememektir. Peki oldu ki güvendiğimiz bir yakınımıza kefil olduk. Annemiz babamız ya da evladımız gibi ve beklenmedik şekilde kefil olunan kişi yani bankaya kredi borcu olan kişi vefat etti. Böyle bir durumda yani kefil olunan kişinin ölmesi durumunda banka borcu ne olacaktır? Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

 

Öncelikle kefil olmak istediğiniz kişinin kredi alırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına bakmanız gerekmektedir. Hayat sigortasında kişinin normal sebeplerden dolayı ölümü durumunda borç ortadan kalkabilir. Ancak kişinin şüpheli ya da faili meçhul bir ölümü durumunda borç yine kefil olunan kişinin kefiline kalır.

 

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

 

Kefil olunan kişinin hayat sigortası olsa bile bu hayat sigortasının içeriği iyice incelenmeden kefil olunmamalıdır. Nitekim kimi bankaların sunmuş oldukları hayat sigortasında sadece şüpheli ölüm ya da faili meçhul ölüm gibi durumlarda değil normal ölüm hali durumunda da borç kefil olunan kişi öldüğü takdirde kefil olan kişiye kalabilmektedir. Bankanızın sunmuş olduğu hayat sigortasının içeriği eğer böyle bir içerik ise aynı borcun kişinin mirasçılarına da kalıp kalmayacağı, kalıyor ise de önceliğin hangisinde olduğuna bakılmalıdır. Yani kefil olunan kişinin ölümü durumunda hayat sigortası borcu ödeyecek ilk kişi olarak kefili mi yoksa mirasçıları mı seçmektedir buna bakmakta da fayda var. Böylece kefil olmadan önce işinizi garanti altına almış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*