İnşaat kredisi nasıl alınır

İnşaat kredisi nasıl alınır –Kişi inşaata başlayıp sermaye sıkıntısı yüzünden bu inşaatı devam ettiremiyor ise bankalar aracılığı ile bu krediden faydalanabiliyor.Bankaların sırf bu tarz durumlar için İnşaat Kredisi paketleri bulunuyor.

Bu tarz kredilerde geri ödeme belirli koşullarda ve vadelerde yapılmakta olup sadece gerçek kişiler tarafına kullanıma sunuluyor.

İnşaat Kredisi Veren Bankalar

Halk bankası

Bankalardan maksimum 72 ay kredi vadesi bulunan Halk Bankası ve 120 aya kadar vade imkanı sunan Ziraat Bankasını örnek verebiliriz. Kredi kullanacak müşterinin asıl iş konusunun gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması zorunludur.Bu tarz krediyi kullanıcak olan kişilerde genel olarak 1 kefil ve ipotek gösterme zorunluluğu konulabilir.

Bu kredinin verilebilmesi için yapılmakta olup yarım kalan inşaatın en az %70 nin tamamlanmış olması gerekir . Bankalar ayrıca en az 10.000 Tl den başlayan fiyat sınırı koymaktadırlar.Daha az bi miktar için bu krediye başvurulamaz.

Ziraat Bankası

Ziraat bankası teminat istediğini de belirtelim. Bankanın size güvenmesi önceki ödemelerinizde olan tutum ve kararlığı dikkate alarak güven sağlanması bankanın size bu krediyi vermesi için önemli bir şart olarak karşınıza çıkabilir. Tabi artık güven meselesinin adının kredi notu olduğunu da belirtmek isteriz.

Vakıfbank

Vakıfbank inşaat kredisi ile, inşaat seviyenizin yüzde 20 ila 80 arasında düşük faizli 7 gün 24 saat kredisi şeklinde dilimler halinde kullanmanız için imkan sağlayabiliyor.İnşaat süresince çekilen kredinin aylık faizlerini ödeyip , inşaat tamamlandıktan sonra ise kredi borcunun tutarını pay ederek ferdi hale getirebilme imkanına sahipsiniz.Bu ödenecek olan krediler üyelere pay edildikten sonra aynı banka olma koşuluyla konut kredisi şeklinde de ödeme yapma imkanına sahip olabiliyorlar.

Kooperatifler

Kooperatif tarzı firmaların inşaat seviyelerinin %20 ile %80 olması zorunlu bir şart olarak konulmuştur. Kooperatif Üyeleri Konut Finansmanı kapsamında değerlendirilebilmeleri için gerekli şartları sağlamalıdır. Kooperatif inşaatları, belediye sınırları içerisinde olmalıdır. Arsa üzerinde kooperatif adına kat irtifakı tesisi sağlanmış olmalıdır.

Bankaların ayarladığı inşaat kredi koşulları yine bankalarca değiştirilip koşulların farklı bir hale gelmesi sağlanabilir.Ayrıca bankanın sizi kontrol etmesi halinde finansal hareketlilik durumunuza bakarak bankada iyi bir intiba bıraktıysanız sizin için bu kredilerin vadeleri de esnek hale getirebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*