5 Başlıkta KOSGEB Nedir? KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB Nedir? KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır -Devlet tarafından girişimcilere destek için kurulmuş kosgeb ile işinizi kurabilir, kurduğunuzun işi büyütebilir ve hibe kredi ile veya faizsiz kredi ile de işlerinizi idare edebilirsiniz.

Kosgeb hibe kredisi almak için öncelikle Kosgeb girişimcilik eğitimine girmeniz gerekiyor. 2016 yılı itibari ile kosgeb eğitim saati 32 saate indirilmiş ve hibe kredi miktarı 70.000 TL’ye çıkarılmıştır. Faizsiz kredi almak isterseniz bu limit 100.00 TL’ye çıkarılmıştır.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

1-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Öncelikle KOSGEB hibe ve faizsiz kredi almak istiyorsanız, KOSGEB’in birinci aşaması olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız gerekiyor. KOSGEB tarafından verilen bu eğitim 2016 yılından önce 70 saat iken 2016 yılında eğitim saati 32 saate indirildi. Eğitim için herhangi bir ödeme almadığınızı belirtmek isteriz.

KOSGEB Uygulamaları girişimcilik eğitimini tamamlamanız sizin hibe kredi almanız anlamana gelmemektedir. Bu KOSGEB yolunda ilk adımdır. İkinci adım ise…

2- İş Planının Hazırlanması

Bun adımlar adım adım ve sırayla yapmanız gerekiyor. Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi aldıktan sonra iş gelir İş planın hazırlanmasına…

Hazırlayacağınız iş planında işletmeniz ile ilgili bilgileri, faaliyetleri, ürün, hizmet ve finansal kaynakların analizidir. genel olarak işletme ile ilgili bilgileri, bunlar işletmenin ana faaliyet konusu, işletme hizmet ve ürün grubu, işletmenin finansal bölümü, pazarlama, imalat ve hizmet süreci ile alakalı detaylı bilgilere yer vermeniz gerekiyor ki iş planınız onaylansın ve 3. adıma geçiş yapabilesiniz.

3- KOSGEB Başvurusu

İş Planınız hazır, Uygulamalı Girişimcilik eğitim sertifakanız yanınızda, kaldı KOSGEB için başvuru yapmanızdır. İş planınızı ve gerekli belgeleri alarak ilinizde bulunan KOSGEB bürosuna başvurunuzu yapabilirsiniz.

KOSGEB bürosu ön inceleme yapar, bu incelemede evrakların tanziminde eksikliğin olup olmadığını inceler, eğer evraklarınız tam ise ön başvurunuz yapılır daha sonrasında iş planınız kurula sunulur, Kurul işletmenizin geleceği olup olmadığınızı bütçe imkanları, teknoloji kullanımı vb. değerlendirmeleri yaparak, eğer iş planınız güzel bir plan ise gelecek vaad ediyorsa iş planınız kabul edilir, eğer ilkel bir iş planı ile KOSGEB ten hibe almayı düşünüyorsanız bunu unutun çünkü iş planınız red edilir, eğer düzeltilmesi gereken yerler varsa da kurul tarafından girişimciye düzeltilmesi için verilir.

iş planınız kabul edildikten sonra işletmeniz iş planı KOSGEB veri tabanına kayıt edilir.

4- Veri Tabanı Kayıt işlemi

İş Planınız kabul olması halinde sizin KOSGEB veri tabanına kayıt edilirsiniz. e-kobi üzerinden de kullanıcı adı ve şifre alarak veri tabanına giriş yapıyorsunuz. http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx adresinden işlemlerinizi yapıyorsunuz.

kosgeb kayıt

Giriş yaptıktan sonra beyanname doldurmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise KOSGEB bürosuna giderek evraklarınızın asilleri ile birlikte ve sizden istenilen evrakları teslim ediyorsunuz. Son aşama olarak Kosgeb’ten yararlanıyorsunuz.

KOSGEB Hibe Ve Faiz Kredi Miktarları ne kadar?

KOSGEB hibe kredi oranı 70.000 TL iken Faizsiz kredi 100.000 TL’dir. Siz bunları tamamen iş planına göre ayarlamanız gerekmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*