İlksan Kredi Nasıl Alınır Avantajları Nelerdir

İlksan Kredi Nasıl Alınır Avantajları Nelerdir- Kullanımı artan ve bir seçenek olarak şahıslara sunulan kredi türlerinden biride İlksan Kredi seçeneğidir. Açılımı İlk Okul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımcı Sandığı olan kredi yasalar dahilinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Bir yardımlaşma sandığı olan İlksan’ın gelirleri öğretmenlerin maaşlarından yapılan kesintilerden oluşmaktadır. Bu sandık bütçesi el verdiği ölçüde üyelerine kredi vermektedir. İlksan Kredi şartları Milli Eğitim bakanlığı tarafından 2007 yılında çıkarılan İlk Okul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı ikraz yönetmeliği ile belirlenmiştir. Yönetmelik koşulları şu şekildedir:

  • Kredi talep edecek üye hala sandığa üye olmalıdır ve en az bir yıldır aidat ödüyor olmalıdır.
  • Sandıktan daha önce kredi almış olan ancak geri ödememiş ve haklarında icra takibi yapılan üyelerin yeniden kredi talep edebilmesi için ilk borcun tamamen ödenmiş olması ve bu tarihten itibaren iki yıl geçmiş olması gerekmektedir.
  • Kredi talep eden üyenin maaşından haciz kesintisi veya temlik olmaması gerekmektedir.
  • Kredi talep eden üye müşterek ve müteselsil borçlu olarak hakkında icra takibi yapılıyorsa kredi tamamen ödenmeden yeni bir kredi talep edemez.
  • Kredi talep eden kişi başka bir sandık üyesini veya bir devlet memurunu vekil olarak göstermelidir.

Bu kredi üyelere farklı vade olanakları ile sunulmaktadır. 12 ay, 24 ay, 36 ay veya 48 ay vade seçenekleri üyelere sunulmaktadır. Evlilik kredilerinde 12 ay süre verilir. Hastalık ve tedavi kredilerinde ise 12 ile 24 ay süresince vade imkanı verilmektedir. Uygulanacak faiz oranları belirlenirken bankaların aynı vade oranlarına vermiş oldukları faiz tutarlarının ortalaması alınarak faiz uygulanır. Kredi verilen üyelerden faiz dışında kredi hayat sigorta primi, damga vergisi ve aracı kurum havale ücretleri de talep edilmektedir. Hastalık ve tedavi kredilerinde üyelerden hayat sigorta primi istenmez. Evlilik kredilerinde ise yönetim kurulu tarafından belirlenen farklı masraflarda kredi talep eden üyelerden istenebilir. Kişilerin alabilecekleri kredi tutarları da son ödedikleri aidat tutarına göre belirlenmektedir. Kredi tutarları aidatlar üzerinden vadelere göre hesaplanmaktadır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*