Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Gözüküyor

Hepimiz biliyoruz ki artık imkanlar çoktur ancak bankalarda seçici olma rolünü üstlenmiş durumdadırlar. Bunun sebebiyse kredi notlarıdır. Kredi notları sayesinde bankalar geri ödeme yapamayacak kişileri ya da kara liste diye adlandırdığımız bölümde olan kişileri kredi başvurusunda bile bulundurmuyorlar. Bankalar her zaman kendisini garanti altında tutarak hareket ederler. Kredi notlarınız her banka tarafından görülebilmektedir. Herhangi bir bankaya karşı ödemeleriniz gecikmiş veya ödemelerinizi yapmamışsanız bu bütün bankalar tarafından gözükecektir. Hangi bankaya giderseniz gidin sizin bütün bankalarla aranızda ki finansman işlemlerinizi görecektir.

Bankalar artık bütün geçmişinizi kayıt altında görebilmektedir. Kredi kullanmak isteyenlerin bir çoğunluğu bu işlemden rahatsız olsa da artık kredi notu sistemi alışmak zorunda olduğumuz bir sistem olarak gözükmektedir. Bu sistem gerçekten bankalar tarafından size bakış açısını olumlu ve olumsuz yüzde yüz olarak bakış açısı değiştirebilen bir sistemdir. Bu sistemde bazı sıkıntılarda vardır. Bu sıkıntılardan bahsetmek gerekirse; örnek olarak kişiler Findeks kredi notum bankada farklı gözükmekte şikâyeti içerisindedir. Yazımızın devamında bu konudan sizlere bahsedeceğiz.

Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Gözüküyor Sorunu

Findeks kredi notunu sorgulatmanız sonucunda size gösterilen ve orada ki sistemde ki kredi notunuzla, bankaya gittiğiniz zamanki kredi notunuz farklı ise bu durumda bir sıkıntı oluşmaktadır. Tabi ki bu durumun bazı normal nedenlerle ortaya çıkma ihtimalini de atlamamak gerekir. Mesela bankaya olan borcunuzu yeni kapatmışsanız veya yakın zaman içerisinde bankaya borçlanmışsanız sistem bu gibi olayları biraz daha geç işleme alabilir ya da işlemler olurken kredi notunuzu sorgulatmış olabilirsiniz. Bu durumu da bir kontrol ettirip tekrar kredi notunuzu sorgulatmanızı öneririz. İşleme girmemiş olan bu gibi durumlarda kredi notlarında farklılıklara sebep olabilmektedir. Ayrıca sisteme girilmesi dahilinde de olabilecek bir sorundan bahsedelim; bu durumda da işleminiz sisteme girilse bile kredi notları aniden yükselip, alçalmazlar. Her işleminizde anında kredi notu farkları oluşmaz. Yavaş yavaş kredi notları hareketlenecektir. Bu notlar için zaman durumu çok önemlidir. Bu konuda örnek olarak borcunuzun bir gün gecikmesiyle direk kredi notunuz düşürülmeyecektir. Ya da hemen ödemiş olduğunuz bir borçta direk olarak kredi notunuz yüksek seviyelere geçmeyecektir. Bu kredi notlarını düzenli hale getirmek için ödemelerinize devam etmeniz ayrıca da bankalarla aranızda ki finansman işlemlerinde oldukça dikkatli olmanız gereklidir.

Bankadaki Not Findeks’ten Gelen Kredi Notundan Farklı

Bakıldığı zaman KBB (Kredi Kayıt Bürosu) günümüzde 11 banka ile çalışmaktadır. Eğer ki kredi notu sorgulaması yapılan banka bu üye olan bankaların arasında bulunmuyorsa bu işlemlerde gecikmeler olabilmektedir. Kredi notlarınız en güncel Bankadan öğrenilse de KKB’ye de bu bilgiler ulaşmaktadır. Ancak dediğimiz gibi anlaşmalı bankalar normal olarak işlemlerini daha hızlı gerçekleştirmektedir. Bu durumda sorgulama yaptırdığınız banka KKB’ye üye değilse iletişimde gecikmeler yaşanmış olabilmektedir. Bu olay şu şekilde de gerçekleşebilir; mesela banka kendi kaydında sizin kredi notunuzu 1000’den 1200’e çıkartmıştır. Ancak bu yükselme henüz KKB’ye henüz ulaşmamıştır. Bu durumda da bu bilgiler sisteme kayıt olmamıştır. Bankada olan bu değişikliklerden kısa bir süre sonra sizin notlarınız Findeks’te de güncellenmiş olacaktır.

 

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*