Evin Tamamına Kredi

Bankalar, konut kredisi kullanırken ev satın alacak kişiye belirli tutarda kredi kullandırır. Bu oran eskiden %75 iken yeni yürürlüğe giren yasa ile %80 olmuştur. Tüketicinin kredi kullanarak satın almak istediği evin bedeli üzerinden değil, eksper tarafından belirlenmiş evin değeri üzerinden kredi limiti çıkartılır. Evin tamamına kredi çıkması nasıl olur ?

Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen bir çok kişi, konut kredisi kullanırken evin bedelinin tamamı için kredi kullanmak istemektedir. Evin tamamına kredi kullanmak mümkün mü? Bazı bankalar almak istediğiniz konutun tamamına kredi imkanı sunmakla beraber bazı özel şartlar sunmaktadırlar. Bu özel şartlar arasında, bankalar eğer satın almak istediğiniz konutun tamamına kredi kullanmak isterseniz sizden, ikinci bir gayrimenkul için ipotek isteyebilirler.

Burada ki amaç, ödemelerle alakalı banka eğer herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşır ise almış olduğu ipotek ile kendini garanti altına almak istemesidir. Yani, evin tamamına kredi kullanabilirsiniz fakat başka bir taşınmaz mülkünüz ipotek olarak sunulabilirse bu imkandan faydalanabilirsiniz.

Başka bir yöntemi yok mu ?

Konut kredisinin tamamını kullanmak için uygulanan başka bir yöntem ise, ekspertiz değerinin olması gerekenden fazla gösterilmesidir. Bilindiği üzere yeni çıkan kanunla birlikte konut kredisinde %80 kredi limiti vardır, örneğin siz 100.000 liralık ev almak istediğinizde size 80.000 lira kredi kullanma hakkı tanınır. Fakat, eksper evin değerini 130.000 lira olarak gösterirse siz bankadan kolaylıkla 100.000 lira kredi kullanabilirsiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Akbank, peşinatsız ev kredisi sunarak beğendiğiniz evin %100’üne kredi imkanı sunmakta. Sabit faizler üzerinden eksper değerinin tamamına kredi kullandıran bankanın bu uygulamasından faydalanabilmeniz için kendinize, ailenize yada kefil olacak 3.kişiye ait bir taşınmazsın ipotek edilmesi gerekiyor.

Garanti Bankası, 240 aya veren vadeler ile yine bir ipotek karşılığı eksper değerinin yani evin tamamına kredi veren bankalar arasında. Faiz oranları sabit veya değişken olabiliyor. 120 yada 240 ay vadelerde garanti bankası faiz oranı %1,19 ile çok cazip.

Finansbank, aylık sabit faizli 180 aya kadar peşinatsız konut kredisi sunuyor.Finansbank peşinatsız kredi kullanmak için satın alacağınız evin ipoteğini de kabul etmekte.Üstelik, 120 ay %0,99 faiz oranları ile ikinci bir evinizin ipotek ettirilmesi de şart değil.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*