Eve Haciz Gelir Mi?

Borcu olan kişiler genel olarak bu borç bana haciz getirir mi? Eve haciz gelir mi? Sorusunu akıllara getirmektedir. Ancak her borçtan dolayı eve haciz gelme durumu bulunmamaktadır. Bir borcun eve haciz getirebilmesi için belli şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Bir borcun eve haciz getirebilmesi için borç için bir sözleşme yapılması gerekmektedir. Alacaklının alacağını ispatlayamaması halinde borç için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Ancak alacaklının alacağını ispatlamasıyla birlikte borcunu almak için gerekli tüm yasal işlemleri gerçekleştirme hakkına da sahiptir.

Şahsa Olan Borçtan Eve Haciz Gelir Mi?

Şahsa olan borçtan eve haciz gelme imkânı bulunmamaktadır. Şahsa olan borçtan eve haciz gelebilmesi için alacaklının alacağını ispatlayacak belgesinin olması gerekmektedir. Borç üzerine yapılmış her hangi bir sözleşme bulunmuyorsa şahsa olan borcun eve haciz getirme durumu söz konusu değildir.

Bankaya Olan Borçtan Eve Haciz Gelir Mi?

Bankaya olan borç için banka borç adına sözleşme yapmaktadır. Bu sebeple de alacaklı olan banka alacağını ispatlamış olmaktadır. Bunun için de bankaya olan borcun eve haciz getirme durumu bulunmaktadır. Bankaya olan borcun eve haciz getirmesi için de belli aşamaların tamamlanması gerekmektedir.

Yani siz borcunuzu geciktirdiğiniz de hemen ilk ay evinize haciz gelmeyecektir. Bankaların izlediği bir izlek bulunmaktadır. Bu prosedüre göre borçlu borcunu geciktirdiğinde borçluya bir uyarı gönderilir. Borçlunun borcunu uyarıya rağmen ödememesi durumunda, borçlu 30 gün alacaklılar dosyasına alınır. Daha sonra borçluya otuz günün tamamlanmasıyla birlikte ikinci kez uyarı gönderilir. Bu sürede borçlu 60 gün alacaklılar dosyasına alınmaktadır. Ancak borçlunun borcunu yine ödememesi halinde borçluya son bir uyarı daha gönderilecek ve borçlunun dosyası 90 gün alacaklılar dosyasına alınacaktır. Borçlunun bu uyarıdan sonra borcunu ödemesi durumunda her hangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Ancak borçlu bu aşamada da borcunu ödemezse o halde bu kez borçludan borç tahsil edilmek için dosya avukata verilecektir. Dosyanın avukata verilmesi borçlunun takibe düşmesi olarak adlandırılmaktadır. Avukata taahhüt verilmesi durumunda avukat haciz işlemini başlatmayacaktır. Ancak taahhütün verilmemesi ya da verilen taahhüdün yerine getirilmemesi halinde avukat evde haciz başlatacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*