Evde Bakım Maaşı

Evde Bakım Maaşı –Türkiye Cumhuriyeti Devleti bilindiği üzere sosyal bir hukuk devletidir. Sosyal devlet olmanın ülkeler bazında ülkelere getirdiği belirli başlı sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan biri de engelli vatandaşlarına yapabileceği maddi ya da manevi yardımlardır. Her insan potansiyel bir engellidir. Bu nedenle engellilere sahip çıkması gereken yerlerden en önemlisi ve birincisi de devlet olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ de günümüzde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında engelli vatandaşlarına yardım etmeye devam etmektedir. Ülkemizde bu yardım evde bakım maaşı olarak adlandırılan ücretlerle yapılmaktadır.

Haneye giren toplam gelir miktarının hanedeki toplam kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen ortalamaya aylık adı verilmektedir. Verilen bu aylık net asgari ücretin 2/3 ü kadar bir tutar olup, engelli vatandaşın bakıcısı olan varisi, akrabası ve benzeri üçüncü kişilere ödenmektedir. Verilen bu ücret sistemine evde bakım maaşı adı verilmektedir. Maaş ücretleri devletin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmekte olup herhangi bir aksama ya da gecikmeli olarak ödeme yapılmamaktadır. Maaşlar günü gününe ve net bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Devletin engellilerine yaptığı bu imkan sayesinde engelli vatandaşların gönlü biraz da olsa ferahlaştırılmak istenmiştir. Kendini bakıma ve birine bağlı olmaya adamış durumda olan engelli vatandaşlar zaten bu durumdan çekinmektedirler. Ancak yapılan bu maddi yardım sayesinde ihtiyaçlarının en azından bir kısmının alınması için maddi ödenek geldiğini duyan ya da bilen engelli vatandaşlarımız bir nebze de olsa mutlu olmakta ve yüreklerine su serpilmektedir. Sosyal devlet anlayışının gereklerinden biri olan engelli vatandaşlara maddi ve manevi yardım hükmünü ülkemiz memnuniyetle yerine getirmekte ve ilgili bakanlık mevzu bahis konuyla ilgili çalışmalarını hızla devam ettirmektedir.

Devletin bu politikasından dolayı memnuniyetlerini bir şekilde aktaran engelli vatandaşlar sayesinde devlet yani ilgili bakanlık, yardım sağladıklarından ve memnuniyetle karşılandıklarından dolayı kıvanç içinde olmakla birlikte yaptığı bu çalışmaları geliştirerek engelli vatandaşlarına daha fazla hak sunmaya yönelik adımlar atmaktadır. Yapılan araştırma ve projeler neticesinde engelli vatandaşlarımızın içinde bulunduğu ortam daha ferahlaştırılacaktır. Yapılan çalışmalarla bunun teminatı devlet tarafından zaten verilmiş bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*