Evde Bakım Maaşı

Evde Bakım Maaşı-Engelli veya bakıma muhtaç olan kişiler ile aynı çatı altında yaşan bireylere bakıma muhtaç olan bireyin bakımını üstlendiği takdirde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında sağlanan aylık ödemeler evde bakım maaşı olarak adlandırılır. Bakıma muhtaç olanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına birine ihtiyaç duymaları kişilerin bakımlarını üstelenenlerin gün boyu onlar ile ilgilemesini gerektirmektedir. Bu nedenle hem engellilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hem de bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişi için evde bakım masraflarının karşılanabilmesi adına devlet tarafında evde bakım maaşı bağlanır. Engellilerin evde bakımı için maaş bağlanabilmesi için gerekli şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlisi engelli bireylerin sağlık kurulu tarafınca %50 ve üzeri engelli sayılması gerekmektedir.

Engellilerin bakımını üstlenen kişilerin evde bakım maaşı alabilmeleri için engelli bireyin birinci derece yakını veya eşi olması gerekmektedir. Engelli kişinin yaşadığı evde yaşayan diğer bireylerin kişi başı aylık gelirlerinin 606 TL’den düşük olması da diğer bir kuraldır. Bunun haricinde bakımı üstlenen kişinin herhangi bir kurumdan maaş alıp almıyor olması önemli değildir. Önemli olan nokta evde yaşayan bireylerin için aylık kişi başı gelir miktarıdır. Engellilerin ve bakıma ihtiyacı olan kişiler için maaş alınma koşulları bu şekilde özetlenebilir. Bu şartların sağlanması durumunda diğer önemli olan konu ise aylık evde bakım bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişilere ne kadar maaş verildiğidir. Evde bakım maaşı ile bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen bireylere aylık 830 TL ödeme yapılmaktadır.

Evde bakım maaşı için ikamet edilen yerde ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sağlanırken engellinin bizzat bulunması gerekmemektedir.  Gerekli belgeler ile yapılan başvurular daha sonrasında değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde bakım maaşının bağlanması işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bakım maaşının alınması kişilere büyük ahlaki sorumluluklar yüklemektedir. Evde bakım maaşı sosyal yardım niteliğindedir ve bakıma muhtaç olanların ihtiyaçları doğrultusunda harcanmalıdır. Bakımı üstlenen kişilerin bu hassasiyetin bilincinde olmalı ve ona göre davranmalıdırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*