Emeklilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Emeklilere kolaylık sağlamak isteyen bankaların emeklilere kredi kartı verme olayı başlamıştır. Emeklileri emekli maaşlarını tahsil ettiği bankalardan veya istediği bankadan da kredi kartı alabileceklerini bilmek gerekir. Emeklilerin de kredi kartı koşullarıyla, gerekçeleriyle kredi çekme ve kredi kartı alma şansı vardır. Emekli maaşlarını aldıkları bankalardan bu işlemleri yapması emekliler için daha rahat olacaktır. Maaşını aldığı bankalar her türlü daha çok yardımcı olacaklar ve bu müşterinin profiline zahmetsiz ulaşacaklardır.

Emeklinin Çekebileceği Kredi Miktarı

Emekçilerin, işçilerin, herhangi bir alanda emekli olacak kadar süre geçiren kişilerin emekli maaşı almaya hakkı vardır. Türk vatandaşı emeklileri bankalardan kredi çekme hakkına da sahiptirler. Tabi ki bankadan bankaya bunlarda da bazı kriterler vardır ve değişmektedir. Yaş sınırı olarak her banka farklı ortalamalar vermektedir. Yani belli bir yaşı geçen emeklilere kredi vermezler. En fazla 65 ile 75 yaş sınırını kullanmakta olan bankalar emeklilerin çekebileceği kredi miktarlarını da kampanyalarla destekleyerek yükseltmektedirler. Özellikle emekli kişinin, emekli maaşını aldığı bankadan kredi çekmesi bu bankanın o emekliye bir çok fırsatı sunması demektir.

Emekliler Kredi Kartını Nasıl Almalıdır

Emekliler kredi kartı alırken dikkatli olmaları gereklidir. Öncelikle kredi kartının ne olduğunu açıklamak gerekirse bankalar size nakit taşımadan veya nakit paranızı başka yerde değerlendirirken bu kartla harcama yapma olanağı sağlar ancak bir ay sonunda o ay yaptığınız tüm harcamaları yaptığınız şekillere göre taksitse taksit olarak, nakit ise nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Mesela 100 TL’ lik bir mal aldınız taksit seçeneğini kullanmadan aynı şekilde ay sonunda 100 TL olarak faturaya yansımaktadır. Otomatik taksitlendirme için verilmez bu kredi kartları. Ancak yine 100 TL’ lik bir mal alan kişi bunu taksit seçeneklerini kullanarak 5 taksite böldüğü zaman bu borcu 5 aya yayarsınız ve 5 ay boyunca ayda 20 TL ödeyerek aldığınızın borcunu kapatabilirsiniz.

Emeklilere Kredi Çekme İmkanı:

  • Vakıfbank Ptt ile anlaşmıştır. Vakıfbank’ın emeklilere 20.000 TL ile 36 ay taksitli kredi çekme imkanı verdiği açıklanmıştır. Vakıfbank üzerinden emekli maaşınızı tahsil ediyorsanız ek kredi için kart aidatı ücreti alınmaz.
  • Odeabank’ tan tüm üyelerine bir kampanya ve bir açıklama; Bütün emeklilere yıllık üyelik ücreti alınmadan, cazip faiz oranlarıyla nakit avans veriyoruz. Emekli kişi kredi kartına telefondan SMS aracılığıyla başvuru yapabilmektedir. Bu başvuru; BANKO yazıp Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını yazarak 8444’ e SMS göndererek tamamlanabilir.
  • Bu kredi kartı verme imkanını sağlayan bankalar, emeklilere çok fazla kampanyalar yapabilmektedirler. Bu kampanyaların ayrıntılarını öğrenmek için bankaların müşteri temsilcileriyle görüşerek bilgi edinebilmektesiniz.

Emekli Kişiler Kredi İmkanlarından Faydalandıktan Sonra Borçlarını Ödeyemez İse:

  • İlk olarak borçlarının üzerine herkese uygulanan gecikme faizi uygulanmaktadır.
  • Borçlu kişileri banka arayarak borcun ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatacağı uyarısı yapılmaktadır
  • Bankalar borçlu kişiden, borcunu ne zaman ödeyeceğine dair bilgi almak isterler.
  • Borcun ödenmeyeceğini anlayan banka yasal işlemlere başlar.
  • Gün geçtikçe, bu borçlara gecikme faizi uygulanacaktır.
  • Emekli kişi kredi borcunu 2 kez ödemediği takdirde banka borcun tamamını bir aylık süre içerisinde talep eder. Bu talep hakkı da vardır.
  • Kredi borçları 3 dönem ödenmediği kapatılmaktadır. Bu durum emeklinin kredi notuna yansır. Bankada birikim sahibi olup olmadığı durumuna göre değişkenlik gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*