Devlet Kadınlara Teşvik Kredisi Veriyor

Devlet Kadınlara Teşvik Kredisi Veriyor

Kadınlara teşvik kredisi, Devlet tarafından vatandaşlara birçok kredi imkânı sağlanmaktadır. Devlet, kendi işini kurmak ve bir gelir oluşturmak isteyen vatandaşlara kredi imkanları sunmaktadır. Bu teşvik kredileri için bankaya başvuran kadınlar bankanın istediği bütün şartları yerine getirmesi durumunda krediye ulaşabilmektedir. Bu senede bu destek devam etmektedir. Girişimci kadınlarımıza devletimiz teşvik kredisi vermektedir. Devlet kendi işini kurmak isteyen bütün bayanlara desteğini bu senede desteklerini sürdürmektedir.

Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşların hepsine devlet destekli kredi veren bir devlet kurumu mevcuttur. Kosgeb iş kurmak isteyen girişimci bayanlara da teşvik fırsatı vermektedir. Bu krediye başvuru yapacak olan bayanların 18 yaş üzerinde olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bu gerekçeleri karşılayan bayanlara 50.000 TL hibe kredisi verilebilmektedir. Devletten alınmış olan bu 50.000 TL teşvik kredisi geri ödemesiz olarak verilmektedir.

50 Bin TL Hibe Desteği İçin Nereye Başvurulur

  • Kosgeb tüm sektörlerde sağladığı bu krediye başvuruları kendi internet sitesi üzerinden almaktadır. KOSGEB’in internet sitesine girerek başvuru tarihlerini görebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Şartların yerine getirildiği zaman kadınlara da hibe desteği sağlanmaktadır. Öncelik olarak KOSGEB girişimcilik belgesi ve bir iş planını istemektedir. Bu konulara önem verir. Krediye başvuru yapmadan önce bir yetenek sınavı olayı da vardır. Yaklaşık 25 soruluk bu testi yeterli olacak şekilde yapmanız durumunda Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Alma hakkınız olacaktır. Girişimcilik Belgesi için Uygulamalı Girişimci Eğitim Kursuna gidilmesi gerekmektedir. Bu eğitimi alabilmek için İş-Kur’a ya da KOSGEB merkezlerine giderek başvuru yapabilirsiniz.
  • Bu eğitimin sonrasında bir girişimcilik belgesi almaya hak kazanacaksınız. Bu girişimcilik belgesiyle birlikte kendi iş planınızı oluşturarak hibe kredisi için başvuru yapabileceksiniz. Başvurunuz sonrasında bir değerlendirme süreci vardır. Bu değerlendirme sürecini de KOSGEB internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Başvurunuzu belirtilen tarihler arasında tamamen tamamlamanız, eksiksiz bir dosyayı KOSGEB’e sunmuş olmanız gerekmektedir. Bu durumdan sonra KOSGEB, yapacağı açıklama ile bu krediye onay alan kişileri de hem İnternet Sitesi üzerinden paylaşacak hem de sistemde kayıtlı olan telefon numaralarınıza SMS yolu ile bildirecektir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Ücretli Mi

  • Öncelik olarak bilmelisiniz ki bu eğitimler tamamen ücretsiz yapılmaktadır. Yaklaşık 15 kişi aynı sınıfta eğitim almaktadır. Eğer ki eğitim için yeterli ve gereken sayıya ulaşılmaz ise bu sayı tamamlana kadar eğitim başlatılmaz. KOSGEB bu kursta da eğitim tarihlerini kendi internet sitesi üzerinden paylaşmaktadır. Bunun dışında ise eğitime başlandığından itibaren başarılı olan kişiler bu kursta Girişimcilik Belgesi almaya hak kazanır. Bu kursu başarılı biten öğrencinin burada ki öğrendikleri ile daha iyi bir iş yeri açabilme potansiyeli yükselmiştir. Bu konuda da girişimci kadınlar kendi iş yerlerini açmak için bütün bu yolları izleyerek hibe kredisi talebinde bulunabilirler.
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sayesinde birçok konuda bilgi sahibi olabileceksiniz. Bunun dışında bir iş planı hazırlamak için kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Güzel bir iş planı hazırlayarak bu devlet destekli krediye başvuruda bulunabilir ve ihtiyaçlarınızı ve yeni işinizi bu krediden alacağınız faiziz 50.000 TL sayesinde kurabilirsiniz. Ödeme koşulları olarak 12 ay ödemesi olmayan sonrasında 48 ay ile 120 aya kadar çıkabilen vade imkânı vardır. Bu kadar uzun vadeler çok özel durumlarda gerçekleşebilmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*