Çocuk Yardım Parası

SGK Çocuk Yardım Parası

Halk arasında en çok merak edilen konulardan birisi de çocuk parası ( bebek yardım parası ) nasıl ve nereden, hangi şartlarla alınır? Sosyal devlet kimliğinde olan tüm ülkelerin çoğunda geçim zorluğu çeken ailelere bu tür destekler devlet tarafından verilmektedir. Bu destekten faydalanmak için başvuruda bulunmanız şarttır. SGK Çocuk Parası başvurusu nereye yapılır; çocuk yardımından faydalanabilmeniz  için SGK kurumuna bizzat başvuruda bulunmalısınız.

SGK Doğum Parası Almak İçin Şartlar Nelerdir ?

Oldukça yoğun talep gören SGK Doğum parası halen devam etmektedir.  2015 yılında kesinleşen yasalara göre doğum parası alabilmek için Türkiye’nin tüm illerinde bulunan aile il müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir devlet dairesinde çalışıyor iseniz ilgili kurumunuza müracaat edebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılması için öncelikle ilgili işlemleri tamamlamanız gerekir. SGK Doğum parası bir defaya mahsus ödenmektedir. Başvuru sonucu olumlu görülen kişiler , doğum parasını PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan TC kimlikleri ile çekebilirler.

SGK Çocuk parası almak için ise bazı şartlar gerekmektedir, bunlar:

  • TC vatandaşı olmalısınız
  • Çocuğunuzun yaşı 0 -18 arasında olmalı
  • Yardıma muhtaç olmalı ve belgelendirmelisiniz
  • Aile ekonomik durumunuzu belgelendirmelisiniz
  • Herhangi bir sigortanızın olmaması da gerekir

 

Çocuk Parası Ne Kadar ?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, TC vatandaşı olan bireylere, canlı doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonra ki çocuklar için 600 TL doğum parası yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. Bu şekilde yardım alan 3 çocuklu bir aile 1.300 TL’ye kadar yardım almaktadır.

 

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır ?

 

Çocuk parası başvurusu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı DYS ( Doğum Yardım Sistemi ) üzerinden başvurular e-ortamda kayıt edilmektedir. Canlı olarak doğan bebek KPS’ye kayıt edildikten sonra aile bireyinin şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruları kabul edilen ailelere, annenin hesabına yatılması ile çocuk yardım parası ödenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*