Çocuk Parası Başvurusu 2017

Devletin ailelerin çocuk sahibi olmalarını desteklemesi ve her çocuk için yardımda bulunması için verdiği para çocuk parası yardımıdır. Belirli adımları izleyerek çocuk parası yardımı hakkı elde edebilirsiniz. Çocuk Parası Başvurusu 2017 yılında nasıl olacak ve çocuk parası ne kadar? Sorularının yanıtı yazımızın devamında sizlerle paylaşılmaktadır.
Çocuğun sayısına göre değişmekte olan ve devlet tarafından yardım olarak verilen çocuk parası, çocuklarını büyütmekte zorluk çeken aileler için bir umut oldu. Özellikle ülkemizde asgari ücretle çalışan büyük kesim bu yardım için yoğun talep gösterdi. Devlet tarafından verilen çocuk yardım parası , ailelere destek olmakta ve çocukların giderlerini karşılamaya yardımcı olmaktadır.
Devlet tarafından yapılan çocuk yardımı 3 farklı şekilde sunulmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok merak başvurulanı doğum parası, ikincisi AGİ yani asgari geçim indirimi üçüncüsü ise eğitim parasıdır. Şimdi bu konu başlıkları üzerinde detaylı açıklamalara geçelim.

Çocuk Parası 2017 Yılında Ne Şekilde Verilecek?

Doğum Parası : Devlet tarafından ailelere verilen yardım desteğidir.Bir defaya mahsus çocuk sahibi olanlara verilir ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir. Devlet , doğum parası için birinci çocuğa 300 TL , ikinci çocuk için 400 TL , üçüncü çocuk için 600 TL vermektedir. Doğum parası 2017 yılında ne kaar olacağı konusunda şu an için net bilgi verilmemiştir. Doğum parası 2017 yılında nasıl alınacak? Öncelikle hastaneden almış olduğunuz doğum raporu ile birlikte nufus müdürlüğüne giderek çocuğunuza kimlik çıkartmalısınız. Daha sonra bu kimlikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurmanız şart. Başvuru yapmayan kişilere devlet para ödemeyecektir. Bakanlık yapacağı inceleme sonrası çocuk paranızı yatıracaktır. Yatan parayı herhangi bir Ziraat Bankası veya PTT şubesinden alabilirsiniz. Başvurunuz onaylanınca ve paranız yatınca size sms ile bilgilendirme yapılacaktır. Eğer kamu kurumunda çalışıyor iseniz paranızı insan kaynakları bölümünden de alabilirsiniz.

Asgari Geçim İndirimi : Yine devlet tarafından verilen bir yardım türüdür. Çocuk Parası Başvurusu 2017 yılında da değişik adlar altında devlet tarafından verilmeye devam edecektir. AGİ, çalışanın ödediği verginin iadesi temeline dayanır ve bakmakla yükümlü olduğu kişiye göre değişir. Bu yardım da evli olup olmama durumu, eşin çalışıp çalışmaması gibi kriterlerin yanında çocuk sayısı da önemli rol oynar. 2017 AGİ yardımı rakamları şu şekildedir.

Eğitim Parası : Ailelere yapılan Çocuk Parası 2017 yılında eğitim yardımı adı altında da verilmeye devam edecek. Çocuğun eğitimi boyunca ailelere ylık eğitim masrafları için devlet tarafından yardımda bulunulur. Bu yardımı alabilmek için maddi durumunuzun yetersiz olması şartı aranmaktadır. Çocuk eğitim parası 2017 yılı için belirlenen rakamlar ilkokul için erkek çocuk için ayda 20 TL kız çocuk için 25 tl orta öğretim için erkek çocuk 35 L kız çocuk 45 TL.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*