Çeyiz Hesabı Olan Bankalar

Çeyiz Hesabı Şartları

 

Hükümetimiz tarafından açıklaması yapılan ve akabinde resmi gazetede yayınlanan çeyiz parası yardımında henüz hiç evlenmemiş ve 24 yaşını aşmamış ve en geç 27 yaşında evlenecek olan tüm gençler ve çocukları 18 yaşının altında olan tüm anne ve babalar çeyiz hesabı açtırabilmek için ilgili bankalara başvuruda bulunabilmektedirler..

 

Bankalarda açılan bu çeyiz hesabına üçer aylık ya da aylık olarak en az üç yıl olmak kaydı ile düzenli olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bu ödemeler ilgili ayın ilk günü ya da son günü yapılmaktadır. Eğer yapılan bu ödemeler en fazla üç defa olarak aksatılırsa devlet katkısı otomatik olarak kesilmektedir. Yapılan bu ödemelerin alt sınırı 100 TL üst sınırı ise 1000 TL olmak zorundadır.

 

Düzenli olarak yapılan bu ödemelerin alt ve üst sınır tutarlarında herhangi bir farklılık olmaması kaydı ile değişiklikler gösterebilmektedir.

 

Açılan bu hesap sonucunda çeyiz yardımı almaya hak kazanmış olan kişiler yapmış oldukları evlilikten sonra evlilik cüzdanları ile beraber evlendikleri tarihten itibaren en fazla 6 ay içinde ilgili bankaya müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda birden fazla bankada çeyiz hesabı açtırılamaz ve açtırılan bankadan farklı bir bankaya çeyiz hesabı aktarılamaz.

 

Çeyiz hesabındaki devlete ait olan katkı evlilik tarihinde gerçekleşmiş olan tüm birikim tutarının %20’sini ve ayrıca en düşük 5000 TL’yi geçmemektedir.

 

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Var?

 

Çeyiz hesabı bu hesabı kullananların uzun vadede tasarruf ederek para biriktirmelerini hedefleyen bir üründür. Devlet 27 yaşına kadar ilk evliliğini yapan vatandaşların yararlandırılmasını planlamıştır. Bunun için belli başlı şartlar koşmuştur bu şartlar yerine getirildiği zaman yapılan tasarrufun üstüne 5000TL devlet katkısı da eklenilir. Fakat her bankanın kendine göre bir vadesi bulunmaktadır. Vadeden önce bu birikimler kullandırılmamaktadır. Bu vade için devlet minimum 3 yılı şart koşmuştur. Devlet katkısı deyince devlet bankalarında bu hesap türünün olduğunu beklemek hepimizin hakkı fakat tüm devlet bankalarında bu hesabın bulunmadığı gibi bazı özel bankalar da bu hesap türü bulunmaktadır.

 

İnsanları tasarruf yaparak para biriktirmeye yönelten bu hesap türü aynı zamanda evlilik zamanı bireylerin para ihtiyacını bir nebze olarak azaltmayı amaçlamıştır. 2016 yılının mart ayı yürürlüğü konulan bir kanun ile bu hesap türü kullandırılmaya başlandı. Çeyiz hesabı hangi bankada var7 diye bakacak olursak ise:

 

Ziraat bankası. Vakıf bank, Halk bank, İş bankası, Yapı kredi bankası, Türk ekonomi bankası, Garanti bankası, Turkish bank, Anadolu bank, Fiba bank tır. Bunlara ek olarak ta bazı katılım bankalarında da çeyiz hesabı açabilmektesiniz. Bu katılım bankaları ise şöyledir:

 

Albaraka Türk katılım bankası, Kuveyt Türk katılım bankası, Türkiye finans katılım bankası, Türkiye iş bankası, Yapı kredi bankası, Fibabank, Anadolu bank ve Garanti bankasıdır. 2016 yılı içinde bu bankaları bu hesap türünü müşterilerine kullandırdığı bilinmektedir. 2017 yılı için liste daha da uzayacak gibi görünüyor. Çünkü bankalara müşterilerinin biriken meblağları ile kendi işlerini yürütebilmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*