Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2022

Çalışan Annelere Kreş Yardımı- Devlet çalışan annelerin iş hayatından uzak kalmaması için geliştirilen proje ile Anneler işlerine geri dönebilecek ve yeni bir işe başlayabilecekler. Proje Avrupa birliği ve Türkiye arasında ortaklaşa finanse edilmektedir. Çalışan annelere kreş desteği ile birlikte evde bakım hizmeti de alınmaktadır. Öncelikle iki şekilde yapılan projede 0-5 yaş arasında ki çocukları olan anneler ve özel sektörde çalışan anneler bu hizmeti alabilir. Bu önemli destek ile birlikte çalışan annelere kreş yardımı yapılacak ve kurumsal destek sağlanmış olacak.

Günümüz çalışma koşullarında ebeveynlerin hem çalışıp hem de çocuk yetiştirmeleri zorlaşmıştır. Bu nedenle devlet tarafından Avrupa Birliği destekli fon yardımıyla çalışan annelere kreş yardımı yapılmaktadır. Bu kreş yardımı nasıl yapılıyor, çalışan anne desteği almak için hangi müracaatları yapmak gerekiyor bu yazımızda sizler için hazırladık. Ayrıca çalışan annelere kreş yardımı 2022 ne kadar vb. öğrenebilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı

İŞKUR, SGK ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çalışan annelere kreş yardımı verilmektedir. Devletin Avrupa birliği uyum yasaları ile birlikte yürürlüğe giren proje ile artık çalışan anneler evde bakım hizmeti alabileceği gibi kreş yardımı da alabilecektir. Çalışan annelerin işlerinden ayrılmaması amaçlanan projede anneler mevcut işlerini veya yeni iş kurmalarında yardımcı olacaktır.

kres yardimi

Kreş Yardımı Nedir?

Çocuklu ailelere destek amaçlı ve iş hayatında kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla çalışan annelere kreş yardımı yapılmaktadır. Bu kreş desteği, Kurumsal Çocuk bakım hizmetleri kanalıyla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi projesidir ve Avrupa Birliği ile Türküye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülür.

Kreş Desteği Ne Kadardır?

Kurumsal çocuk bakım projesi kapsamında çalışan annelere kreş desteği aylık 1531 TL (100 euro) olarak belirlenmiştir.

Bu proje ile birlikte bir defaya mahsus olmak üzere kırtasiye desteğinde verilmektedir. Bu kırtasiye desteği 650 TL’dir. Çok değerli bir adım olan kreş yardımı ile birlikte hem çalışma yaşantılarına devam etmek isteyen annelere bu imkan sağlanırken hem de çocukların gelişimi için çok önemli olan okul öncesi eğitim desteği verilmiş olunmaktadır.

Bu projeden faydalanmak isteyen annelere özel olarak hazırlanmış olan kreş desteğinin süresi 24 aydır. 24 Ay boyunca maddi destek sağlanmaktadır.

Kreş Yardımı Hangi Kurumlar Aracılığı İle Verilir? Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

Kurumsal çocuk bakım projesi kreş desteği İŞKUR, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK tarafından verilmektedir.

Kreş desteği öncelikle maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelere ve çocuk yetiştirirken aynı zamanda çalışmak zorunda olan annelere verilmektedir. Temelde çalışan anneleri rahatlamak üzere verilen kreş yardımı aynı zamanda öncelikle çocuk sahibi olup eşi vefat eden çiftlere, boşanan annelere, geçim sıkıntısı yaşayan anne-babalara verilmektedir.

Devlet Kreş Yardımı Alma Şartları nedir?

Çalışan annelerin kreş yardımından faydalanmaları için çocuklarının 0-5 yaş aralığında olması gerekmektedir.

Kurumsal çocuk bakım projesi genel şartlar;

 • Çocukları 0-5 yaş aralığında olan anneler,
 • Mali zorluklar çekip çalışan anneler,
 • Eşi vefat etmiş veya eşinden boşanıp çalışmak zorunda olan anneler,

başvuru yapabilmektedir.

Kreş parası, tam zamanlı ve sigortalı çalışan annelerin başvurularının kabul edilmesi durumunda direkt hesaplarına yatmayıp, kreş desteği ihtiyacı olan çocuğu anaokulunun hesabına gönderilmektedir.

Çalışan Anne Kreş Desteği İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Çalışan annelere kreş yardımı 2022 yılında devam etmektedir. Başvuru yapmak isteyenler,

 • SGK
 • e-Devlet
 • İşkur

aracılığı ile başvurularını iletebilir.

Çalışan anne desteği kreş yardımı başvuruları için uyg.sgk.gov.tr sayfasına girip kreş yardımı SGK sayfası üzerinden e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Kreş Yardımı Hangi illerde verilmektedir?

Kurumsal çocuk bakım projesi kapsamında çalışan annelerin başvuru koşulları ile birlikte proje için seçilen pilot illerde ikamet etmeleri ve başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Proje kapsamındaki iller aşağıdaki şekildedir;

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Antalya
 • Malatya
 • Elazığ

Kurumsal çocuk bakım projesinden faydalanmak isteyen annelerin bu illerde ikamet etmesi gerekliliği mevcuttur.

Başvuru yapmanız için sizin ve çocuğunuzun bu illerden birinde beraber ikamet etmeniz lazım. Bir işveren yanında sigortalı olarak tam zamanlı olarak çalışmanız lazım. Aldığınız maaşınızın brüt ücreti asgari ücretin brüt iki katını geçmemesi lazım.

23 Comments Posted

 1. MERHABA BEN İZMİRDE OTURUYORUM 10 YILDIR SİGORTALI ÇALIŞIYORUM BENİM20 AYLIK OĞLUM VAR BAKICI DESTEĞİ ALIYORUM DEVLETTEN BU EVDE ÇOCUK PROJESİ AĞUSTOS AYINDA BİTİCEKMİŞ ONDAN SONRA KREŞ YARDIMI ALABİLİYORMUYUZ NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKİR BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ LÜTFEN BİLGİ İÇİN

 2. MERHABA 10 YILDIR SİGORTALI ÇALIŞIYORUM BENİM20 AYLIK OĞLUM VAR BAKICI DESTEĞİ ALIYORUM DEVLETTEN BU EVDE ÇOCUK PROJESİ AĞUSTOS AYINDA BİTİCEKMİŞ ONDAN SONRA KREŞ YARDIMI ALABİLİYORMUYUZ NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKİR BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ LÜTFEN BİLGİ İÇİN

 3. merhaba izmir de ikamet ediyorum.32 aylık oğlum var.çalışmak zorundayım ancak oğlum için kreş ücreti karşılayacak maddiyata sahip değilim faydalanabilirmiyim bu konuda desteginizi bekliyorum

 4. merhaba izmirde ikamet ediyorum 33 aylık oglum var çalışmam gerekiyor meslegim yuzunden hic sigortam olmadi. simdi sigortalı bir iş arıyorum.bbu kres parasparası yardımından bende yararlana bilirmiyim.?? cevaplarsanız çok sevinirim

 5. Merhaba.kızım ve Damadım özel bir firmada çalışıyorlar,Torunum 3 yaşında ve bir kreşe gidiyor kreş yardımı alabilirler mı.Alırlarsa ikisi de ayrı ayrı alırlar mı? Selamlar
  NİHAT ünal ANKARA

  • En kısa sürede diğer illerde de uygulamanın yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Çalışan annelere kreş yardımı konusunu takip etmeniz halinde herhangi bir açıklama da güncelleme yapılacağını belirtmek isteriz.

 6. bu uygulama ne zaman Ankara ya gelecek ve yarım gün çalışma yasası çıktı ama özel sektor bunu kabul etmiyor bunun için ne yapmalıyım sekiz aylık kızım onunla vakit geçirmek istiyorum

 7. Merhaba! Bu uygulama ne zaman İstanbul’a gelecek bilgi verirseniz sevinirim. Şuan halen denenmekdemidir ? Teşekkür ederim kolay gelsin.

  • Merhaba, Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden başvuru yapabilecek. Uygulama İstanbul için de geçerli fakat başvurular geçmiş durumda maalesef

 8. MERHABA
  BEN BURSADA YAŞIYORUM, KIZIM 2,5 YAŞINDA EVDE HALASI BAKIYOR. KRESE GÖNDERMEK İSTİYORUZ
  BAKICI VEYA KREŞ YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM

  • Yardımdan yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden başvurabilir fakat başvurular kabul edilmemekte

  • Kreş yardımı için özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden 10 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında başvuru yapabilecek. Yani başvuru tarihleri maalesef geçti. Bakıcı parası ise pilot bölgelerde uygulanmakta, bunun için sgk resmi adresini ziyaret edebilirsiniz.

 9. Çalışan bir anneyim 2 çocuğum var.41 aylık kızım için kres yardimi ile bilgi almak ve başvuru yapmak için bursa aile sosyal politikalar il mudurlugune gittim. Oradaki görevli bize böyle bir desteğin olmadığı 48 ay ve üzeri için yapılan MEB desteğini söyledi ve bizi kimin gönderdiğini sordu. bu uygulama acaba neye göre yapılıyor burada bir açık nokta var gibi geldi gönderen kişiye göre yardım değişiyor mu tedekkurler

  • Kreş yardımından yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden 10 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında başvuru yapabilecek. Maalesef başvuru tarihleri geçmiş durumda.

 10. Merhaba İzmir’ de ikamet ediyorum. 10 yıldır bir firmada çalışıyorum, işimden ayrılamam geçim sıkıntısı çekeriz. Oğlum 35 aylık Evde bakıcı hizmeti alıyoruz 3 ay sonra kreşe başlaması gerek. Bakacak kimse yok. Kreş yardımı alabiliyo rmuyuz. Nerelere başvurmam gerek. Teşekkürler

 11. MERHABA,32 AYLIK OĞLUMU KREŞE YOLLAYACAĞIM YARDIM ALMAK İÇİN NE YAPMALI NEREYE BAŞVURUDA BULUNMALIYIM…İLGİLİ BİRİMLERDEN HABERDAR EDERSENİZ SEVİNİRİM.

 12. MERHABA, BEN İZMİRDE İKAMET EDİYORUM. BİR FİRMADA 18 yıldır ÇALIŞIYORUM. ÇOCuĞUM 3 YAŞINA GİRECEK VE KREŞE GÖNDERMEM LAZIM. EBEVEYNLER BAKAMIYOR ARTIK. BEBİMDE İŞTEN AYRILMAM ZOR. EŞİMDE ÇALIŞIYOR. DUL VE GEÇİMDE GÜÇLÜK ÇEKEN AİLELER İÇİN YARDIM OLACAK DİYE OKUMUŞTUM ASLINDA AMA KREŞ ÜCRETLERİ ÇOK YÜKSEK ÖDEMEKTE ZORLANACAĞIZ. BEN BU YARDIMDAN FAYDALANABİLİRMİYİM. BAŞVURU İÇİN NE YAPMAM LAZIM.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*