Borsa Nasıl Oynanır? (Borsa’da yatırım Yapmak)

Borsa Nasıl Oynanır? (Borsa’da yatırım Yapmak) – Borsa işlem yaparak para kazanmak Türkiye’de borsada oynamak anlamına gelmekte ve çok yanlış bir ifade çünkü borsa bir kumar masası değil bir yatırım aracıdır. Evet sadece bir araçtır.  Yani sizi hedeflerine götürmek için kullandığınız bir araçtır. Bazı kimseler borsaya yatırım yaparken araç değil de kendi el arabasını kullanıyormuş gibi her şeyini bilmek her şeyine sahiplenmek istiyorlar.

Öncelikle araç ne olduğunu ifade edelim. Siz Antalya’da yaşıyorsunuz ve bir iş görüşmesi için İstanbul’a gitmeniz gerekmektedir. İstanbul’a gitmek için birkaç alternatif yolunuz var, Eğer 1-2 saat içerisinden orada olmanız gerekiyorsa Uçakla gidersiniz, Eğer ki uzun bir zamanınız varsa otobüsle gidebilirsiniz. Bu araçlar sizi İstanbul’a götürecek araçlardır. Ve sadece bir araçtır İstanbul’a gitmek için bindiğiniz uçağı veya otobüsü satın almanıza gerek yok. Yani onlara sahip olmanıza gerek yoktur. Onlar sadece gitmek istediğiniz yere götüren bir araçtır. Ve sadece bu gözle bakmanız gerekmektedir.

Borsa’da yatırım yapan kişilerde çoğu kişi bir hisse senedine girdiğinde bir araç olarak bakmamakta sahibi gibi davranmakta ve hep el arabası ile etrafında daireler çizerek ilerlemekteler. Ancak gittikleri bir yer yok çünkü onu bir araç olarak görmüyorlar. Borsa’da yatırım yapmak yatırım araçlarına yatırım yapmaktadır.  Bazı kişiler riski azaltmak için birkaç hisse senedine giriyor. Bu şekilde riski azalttıklarını zannediyorlar. Ama borsa’da yatırım yapmak risk azaltma işi mi yoksa kar etme için bir araç mı? Bizi hedeflerimize götüren bir araç mı yoksa o şirketi almak mı?

Öncelikle yatırım yapmadan önce mutlaka bir planınız olsun, Eğer bir planınız yoksa yatırım yapmak tıpkı bir el arabasına sahip olarak o el arabası ile daireler çizmek anlamına gelmektedir. Borsa’da yatırım her zaman risklidir. Çünkü gelecekte ne olacağını kesin olarak kimse kestiremez Ve borsa’da yatırım aslında geleceğe yatırım yapmaktır. Bir hisse senedine girmemizin sebebi ilerleyen zamanlarda bu şirket iyi işler yapacak ve bu işleri şimdiden satın alıyorum ki gelecekte bana kazandırsın.

Hisse senedi alırken o şirketi iyi bir analiz etmeniz ve bir finansal okur yazarlığınızın olması gerekmektedir. Bir çok şekilde yatırım yapanlar var, Türkiye’de milyonlarını kaybedenler varken sıfırdan milyonlar kazanan kişilere rast gelebilirsiniz. Dünya’da da bu şekildedir. Bir arkadaşım İstanbul 3. Havalimanı yapıldığı zamanda, bu büyük bir proje çimento ihalesini alan firma çok kazandıracak deyip bir çimento firmasına yatırım yapmıştır.

 

Borsa’da oynanmaz borsa’da yatırım yapılır. Bir plan yapın öncelikle kendinize, plansız yola çıkarsanız kaybetmeye mahkum kalırsınız. Ve planlarınızı uzun vadeli olarak yapın, Çünkü borsa’da kısa vadede kazanmak için bir spekülasyon olması lazım ki, olduğunda özellikle küçük yatırımcılar en çok kaybedenlerdir. Planınızdan sonra bir hisse senedine girin, geleceğini bildiğiniz, gelecekte iyi kazanacak bir hisse senedine yatırım ile kazanmayı bekleyebilirsiniz.Borsa nasıl oynanır

Yatırım bir fırsat işidir. Ve fırsatı yakaladığınızda kaçırmayın, korkak kişiler her zaman fırsatları görmezler gördüklerinde de o fırsatı değerlendirme cesaretleri olmazdı çünkü onlar korkak tavuktur. Ünlü bir yatırımcı korkak tavukları şöyle açıklıyordu, “Bir arkadaşım akaryakıt istasyonun yanında geçerken, petrol fiyatlarından dem vurmaya başladı ve böyle devam ederse sebepleri ile birlikte çok yükseleceğini ve araba sahiplerinin ceplerini yakacağını söylemişti. Kendisinin bir yatırımcı olmadığını ama ben bir yatırımcıyım ve bu kadar bir bilgiye sahip değildim. Hemen petrol arayan bir petrol şirketinin hisselerini satın aldım. Birkaç ay sonra o petrol  şirketi petrolü bulmuş ve hisse senetleri yükselmişti. Ben kazancımı almıştım. Fakat arkadaşım sadece petrol fiyatlarının pahalılığından bahsediyor ilerde artacağını biliyor ancak bir korkak tavuk olduğu için sadece kendi bakış açısı ile bakmaktadır. “ Bakış açısını görüyorsunuz değil mi bir yatırımcı gözüyle nasıl bakılacağı ile alakalı güzel bir örnektir.

Bu fırsatlar her zaman bize gelmekte ancak biz o fırsatları görmediğimiz için yada korkak tavuk olduğumuz için yatırım yapmayı ihmal etmiyoruz, ve uzun zaman sonra korktuğumuz başımıza geliyor. Petrol fiyatları yükseliyor, Şirketler çok kazanıyor ve biz kaybediyoruz cebimizde ki parayı….

Yatırımlar her zaman fırsatlarla karşınıza çıkmakta ve fırsatları kaçırmadığınız zaman kazanan siz olacaksınız. Borsa’da yatırım yapmadan önce bir plan yapın ve fırsatlarınızı bekleyin, bir yatırımcı gözüyle fırsatları bekleyin…

Borsa’da yatırımlarınızı uzun vadede yapınız ki iyi kazanasınız…..

Eğer borsa bilginiz ve firma bilgileriniz iyi değilse iyi bir uzmanla çalışın, akıllı kişiler kendinden daha akıllı kişilere işe alandır. Borsa’da bir çok uzman kişi var ve yatırımı en iyi şekilde yapmaktadırlar. Sizde iyi bir broker veya borsa simsarı bularak beraber çalışırsınız. Siz ne kadar kazanırsanız onlar da o kadar kazanacağı için paranızı en iyi hisse senetlerine yatırım yapmada sizi avantajlı haline getirecektir.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Uzun Vadeli hangi Hisse Senedi alınmalı? - Banka Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*