Bebek Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Babaanne ve anneannelere yapılacak olan torun bakma parası belli oldu. Pilot illerde uygulanacak olan ilk etapta ki uygulama için bebek bakım parasının 425 TL olacağı açıklandı. Şubat 2017 itibari ile de bebek bakım parası için başvurular başladı. Peki; Bebek Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtelim, bebe bakım parasının daha önce uygulamaya konulmuş bakıcı parası ile ayırt edilmesi gerekiyor. Bu yazımızda torun bakan büyük anneler için olan maaştan bahsedeceğiz. İnternette “ torun bakma maaşı “ olarak arattığınızda bir çok haber ve içerik ile karşılaşacaksınız. Çoğu uygulama hakkında yazılardan oluşmakta fakat başvuruların ne zaman ve nereye yapılacağı hakkında kesin bilgilere ulaşmak neredeyse imkansız. Hükümet yetkilileri de bu konuda daha basit ve açıklayıcı olmalı. Makalemizde tüm detayları ile bilgilerini vereceğiz ve başvurularınızı nereye yapacağınızı da açıklayacağız.

Torun bakma parası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ortak çalışması ile karara bağlanmış ve açıklanmıştır. Bu açıklama yapıldığı andan itibaren de herkesin ilgisini çekmiş ve başvuruların nereye ve ne zaman yapılacağına dair sorular sorulmaya başlanmıştır. İlk etapta açıklanan 0-6 aylık arası çocuğa verilmesi planlanan bebek bakım parası daha sonra değişiklik göstermiş ve 0-3 yaş arasında ki bebeğe bakan büyük annelere maaş verileceği açıklanmıştır. Bu karar göre en son şunu söyleyelim, torun bakan babaanne ve anneannelere 12 ay boyunca bakım parası ödenecek ve bebeğin 0-3 yaşında olmasının gerektiğini de vurgulayalım. Yani eğer bebek 2 yaşında ise başvurunuz onaylandığı taktirde 3 yaşına gelene kadar 12 ay boyunca torun bakma parası olarak 425 TL alacaksınız. Torunu 3 yaşından büyük olan büyükanneler bu haktan maalesef yararlanamamaktadır. Bebek bakım parası almak isteyen anneanne ve babaanneler herhangi bir hastaneden sağlık raporu almalı ve bebeğe bakmasında herhangi bir sağlık sorunu olmadığına dair koşulu yerine getirmeleri gerekmektedir.

Proje kapsamında bebek bakım parası için 9 Şubat 2017 – 28 Şubat 2017 arasında başvurular kabul edilecek. Bu tarihten sonra ki bebek bakım parası için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Torun Bakma Maaşı İçin Başvuru Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Çocuk ve annenin aynı evde yaşaması ( ikametgahının aynı yerde olması ) ve torununa bakacak büyükannenin de aynı il sınırları içerisinde yaşıyor olması
  • Başvuru yapıldığ tarih itibari ile çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması
  • Annenin en az 18 yaşında olması
  • Annenin sigortalı olarak özel sektörde çalışıyor olması ve yardım aldığı müddetçe işten ayrılmaması
  • Başvuru yapan annenin doğum iznini bitirmiş ve fiili olarak çalışıyor olması
  • Anne ve babanın aldığı maaşın toplamının belirlenen üst sınırı aşmaması
  • Annenin çalıştığı yerde ki işvereni ile akrabalık ilişkilerinin bulunmaması
  • Torun bakma parası alan annenin bebeğine aynı anda bakıcı olarak da ayrı bir çalışan istihdam etmemesi
  • Büyükannenin bebeğin bakımına engel teşkil etmeyecek durumda sağlık raporuna sahip olması

Torun bakma parası şu illerde uygulanmaktadır : Konya, Sakarya, İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Antalya, İzmir, Kayseri, Ankara ve Gaziantep.

Büyükanne Maaşı Başvurusu Nereye Yapılacak?

buyukanne.csgb.gov.tr adresi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*