Bankalarda Riskli Müşteri Grubundan Çıkma

Bankalarda Riskli Müşteri Grubundan Çıkma -Bankalar tarafından her müşteriye bir değer verilmekte bu değerlerden biri de riskli müşteri grubudur. Riskli müşteri grupları düşük ve yüksek riskli müşteriler olarak ayarlamış bankalar bu riskli müşterilere bankalar değer vermemektedir.

Riskli Müşteriler Nasıl Belirleniyor?

Bankalar  tarafında her müşterinin veya kendine kredi veya kredi kartı başvurusu yapan her kişinin öncelikle risk raporuna bakmaktadır. Bir diğer ismi ile Kredi notu, Risk grubunda kredi notu 1400 puan aşağısında olan kişiler riskli kişilerdir. ancak risk grupları da farklıdır. Örneğin 1300 kadar puanı olan kişiler az riskli kişiler, 800-1299 orta riskli, 0-799 arasında puana sahip olan kişiler kırmızı çizgi yiyen çok riskli kişiler olmaktadır. az riskli olan kişiler sıkıntı değilde çünkü Türkiye’de ortalama az riskli de yer alıyor. Ancak orta riskli iseniz bankalara yapacağınız kredi ver kredi kartı başvuruları reddedilecek, eğer kredi kartınız varsa ve bu risk grubuna girer aynı zamanda ödemelerinizde  düzensizlik istikrarsızlık olursa (Kredi notunu etkilemektedir.) banka size verdiği kredi kartını iptal yolunu aramaya, limitinizi düşürmekte veya limitinizi sıfırlanmaktadır. Bankalar için siz riskli bir kişi ve borcunuzu ödemeyebilirsiniz anlamına gelmektedir.

800 altında kredi notuna sahip olan kişiler ise tabiri caiz ise kırmızı çizgi yiyen kişilerdir. yani yasal takibe düşmüş veya finansal bilgileri olmayan kişilerdir. Bu gruptaki kişilere hiç bir banka ne kredi nede kredi kartı vermez.

Riskli Müşteri Grubundan Nasıl Çıkarım?

Peki ben riskli müşteri oldum. Bu gruptan nasıl çıkarım? İlk yapmanız gereken Merkez bankasında veya findeks üzerinden kredi notu sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Kredi kayıt bürosu Risk raporunda sizin riskli müşteri yapan bilgilere ulaşabilirsiniz. Zaten bankaya sormanız halinde banka da size bilgi verecektir. Örneğin kredi kartınız var aşırı harcamalar sonrasında ödemelerinizi yapamaz duruma geldiniz. Bazen aksattınız, bazen hepsini ödemediniz gibi sebeblerden dolayı da kredi notunuz düşmüş olabilir. Sitemizde kredi notu Yükseltme taktiklerine bakarak kredi notu yükseltme işlemlerini kolay bir şekilde yapabilir. Borçlarınızı düzene sokarak ödeyin ve kapatmaya çalışın kısa süre içerisinde kredi notunuz yükselecek ve riskli müşteri grubundan çıkacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*