Banka Kredisi ile Emeklilik Fırsatı

SGK prim borcu bulunan Bağ-Kur’lulara, Ziraat Bankasından kredi kullanarak emekli olma şansı doğdu. Son başvuru süresi 31 Ekim. Prim borcu kredi ile nasıl kapatılır ?

Yaş, prim ve yılını doldurmasına rağmen Bağ-Kur prim borcu nedeni ile emekli olamayanlar, yeni çıkan yapılandırma yasası kapsamında emekli olma şansına sahip oldu. Bu statüde olan kişilerin son başvuru tarihinde kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekmekte. Borç yapılandırmasından faydalanmak isteyen fakat maddi durumu yetersiz olan kişiler SGK ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma gereği Ziraat Bankasından düşük faizli kredi çekebilecekler. Teminat göstermeksizin borçların ödenmesi için Bağ-Kurlu vatandaşlara krediden faydalanma imkanı sunuluyor. Bu imkandan faydalanmak isteyen sigortalılar öncelikle başvurularını SGK il müdürlüklerine yapmaları gerekmekte. Sonrasında, SGK il müdürlüğünden alınan “prim borcunu öderse emekli olabilir” yazısı ile Ziraat Bankasının her hangi bir şubesinden başvuru yapılması yeterli. Kredi ile birlikte prim borcunun ödenmesi durumunda yaşlılık aylığından yararlanılabilecek.

Kredi Taksitleri Emeklilik Maaşından Kesilecek

Bu kampanya ile isteyenler SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol gereği prim borcu kredi kullanarak borçlarını peşin olarak kapatabilecekler. Böylelikle borçların kapanması sağlanacak ve emeklilik için beklenen süre kısalacak. Ziraat bankasından çekilen kredinin taksit ödemeleri ise, emeklilik maaşı bağlanınca bakma tarafından emekli maaşından cuzi miktarlarda kesilerek tahsil edilecek.

SGK’ya prim borcu kredi bulunan yaklaşık 3 milyon 790 bin kişiden, bu kredi imkanından yararlanarak hemen emekli olacakların sayısı ise 310 bin. 2008 yılında da benzer bir uygulamaya gidilmiş ve 144 bin 643 kişinin emekli olması sağlanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*