Bakıcı Parası Ne Zaman Yatacak?

Bakım hizmeti veren kişiler için aylık yatan maaşların ne zaman yatacağına dair bilgi isteyen ziyaretçilerimiz için yanıt vermeye çalışıyoruz. Bakıcı Parası Ne Zaman Yatacak? Ve benzeri sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı yazmaya çalıştık. Öncelikle Ziraat Bankası ve PTT kurumlarından ve her ay yatan bakıcı maaşlarının incelenmesi sonucu site olarak gözlemlerimiz, her ayın 8’in de maaşların yatmaya başlamasıdır. Fakat bu tarih erken yada geç de olabiliyor. Yani her ay aynı tarihte yatacağı konusunda kesin konuşamayız. Örneğin, Ramazan ayında daha erken yattığı fakat olumsuz ülke koşullarında ise daha geç yattığı gözlemlenmiştir.

Bakıcı Parası Ne Zaman Yatıyor?

Bakıcı parası yani halk dillerinde evde bakım maaşı yada evde bakım parası, genelde her ayın 8-22 günleri arasında yatmaktadır. İlden ile bakım paraları değişkenlik göstererek bakım maaşı alan kişinin hesabına yatmaktadır. Bazı illerde özellikle doğu illerinde ayın 3. Haftasından sonra hesaplara yattığı da olur. Ayrıca, evde bakım maaşının hesabınıza yatıp yatmadığını eğer online bankacılık kullanıyor iseniz internetten de bakiyenizi kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Bakım parası alabilmek için belirli koşulların yerine getirilmesi en önemlisi de bakmakla yükümlü olması gereken bir engelli olması ve bu kişiye de tam olarak bakması gereklidir.

Bakıcı parası maaşları 2017 yılı için 960 TL olarak belirlenmiştir. Evde bakım maaşı almak için gereken koşullar aşağıdadır.

Bakıcı Parası Alma Şartları?

  • Ağır engelli raporu almış yakınınıza bakmakla yükümlü olmanız ve bakımını üstlendiğiniz kişinin tam bakımını yapıyor olmanız gerekmekte.
  • Gelir seviyesi asgari ücretin 2/3’ünü geçmemeli.
  • Bakıma muhtaç kişinin sağlık raporu tam teşekküllü hastaneden alınmış olması ve ağır engelli olduğuna dair sağlık raporu gerekmekte.

Evde bakım maaşının alınabilmesi için gelir seviyesi şu şekilde hesaplanmalıdır. Aile bireylerinin gelirleri ailede ki birey sayısına bölünmeli ve ortalama kişi başına düşen gelirin 847 TL’nin altında kalması gerekir.

Bakımını üstlendiğiniz kişinin ise WC, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına gideremeyecek olması esas alınır. Sağlık raporunda ise ağır engelli bölümünün işaretlenmiş olması da şart. Eğer bakımını üstlendiğiniz engelli bir çocuk ise ağır engelli ibaresi aranmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*