Aynı Anda 2 Konut Kredisi Çekilebilir mi

Kredi alarak çok kolay şekilde bir gayrimenkul sahibi olabilirsiniz. Ev almak için müracaat edilen her vatandaş ilk olarak bankaların faiz oranlarını inceler ve bankalar yardımı ile kredi çekerek bir ev sahibi olmak ister. Bankalar uzun vadeler ile istenilen tutarda konut kredisi imkanı sunarak bireylerin ev sahibi olmalarını sağlar. Konut kredisi kullanan kişiler kira öder gibi ev sahibi olma imkanına kavuşurlar. Bu gibi kolaylıkların yanında “ aynı anda 2 konut kredisi çekilebilir mi ” sorusunu soranların da sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Sizin de aklınızda ki soru aynı anda 2 konut kredisi çekilebilir mi ise doğru yazıyı okuyorsunuz. Bu soruya verilecek cevap “evet” dir. 2 ayrı gayrimenkul için aynı zaman zarfında 2 konut kredisi için başvurabilir ve konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Fakat aynı konut için 2 ayrı kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bir konut için sadece bir konut kredisi kullanabilirsiniz, bankalara başvurduğunuzda size bu konuda daha detaylı bilgi verilecektir. Kredi öderken tekrar başka bir konut almak isterseniz, bu başka konut için tekrar bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yasal şartlar çerçevesinde aynı anda 2 konut kredisi çekilebilir, bu konuda engelleyici bir yaptırım söz konusu değil. Fakat kişilerin böyle bir hakkı bulunmasına karşın, ikinci defa kredi başvurusunda bulunan kişilerin belli kriterleri de taşıması lüzumludur. Kredi başvuru sahibinin gelir seviyesi yüksek ve çekeceği ikinci krediyi de ödeyebilecek durumda olması kredi cevabının olumlu olması için yeterlidir. Üstelik, bankalar konut kredilerinde ev halkının tüm gelir seviyesine bakarlar, bu durumda sadece siz değil ev halkında bulunan diğer bireylerinizin gelir durumunu da belgeleyerek daha kolay şekilde 2. Kredi kullanma hakkınız kolaylaşır.

Kredi başvurularında gelirin yarısını geçmeyecek şekilde taksitlendirmeler uygun görülüp onaylanmaktadır. Ev bireylerinin toplam geliri 10 bin lira ise en fazla 5 bin liraya kadar taksitleri olan bir krediniz rahatlıkla onaylanır. Bankalar için burada ki önem verilen konu sizin aylık ne kadar ödeme gücünüzün bulunduğudur. Devam eden bir krediniz var ama aylık kredi taksitlerini ödeme gücünüz devam ediyorsa her şekilde ikinci krediyi de alabilirsiniz. Aynı anda 2 konut kredisi çekilebilir mi sorusuna cevap bu şekilde verilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*