AKBank Hesap Açma

AKBank Hesap Açma – Bölgedeki Pamuk üreticisine finansman sağlamak amacı ile 12.04.1947 tarihinde aralarında Hacı Ömer Sabancı’nında bulunduğu işadamları tarafından özel sermaye ile Adana’da “Adana-Kayseri Bankası” adı ile kurulmuştur. İlerleyen zamanlarda ise iki şehrin baş harfleri olan -AK-bank ismi ile anılmaya başlanmıştır. 14 Temmuz 1950’de Sirkeci’de ilk İstanbul şubesini açan Akbank, 4 yıl sonra yani 1954 yılında Genel Müdürlüğü’nü de İstanbul’a taşımasının ardından şube sayısını hızla arttırmış, 1963 senesinde ise tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçmiştir.

Bankanın kurucularından Hacı Ömer Sabancı, Nuri Has, Nuh Naci Yazgan, Mustafa Özgür, Ahmet Sapmaz ve Belir Sapmaz kardeşler %15 hisse,Seyit Tekin ise %5 hisse’yi kendilerine ayırarak geriye kalan %20 ‘lik hisseleri ayırıp %10 hissesi diğer Adana ‘lı iş adamlarına, %10 hissesi İstanbul2lu iş adamlarına olmak üzere satmışlar toplam 83 işadamı bankanın kurucu ortaklar heyetinde yerini almışlardır.

Bankanın kurucusu olan ortaklar bankayı 1962 tarihine kadar yönetmiş, Bankanın yönetim kurulu başkanlığını ise %5 hissesi olan ortaklardan Seyit Tekin2in oğlu İbrahim Tekin yürütmüştür. 1962 tarihinden sonra Sabancı Ailesi bankaya hakim olmaya başladı ve O dönemlerde İş Bankası‘nın eski yönetim kurulu başkanı olan Ahmet Dallı’yı bankanın yönetim kurulu başkanlığına getirdi. İlerleyen zamanlarda sırasıyla Bülent Yazıcı, Naim Talu, Erol Sabancı ve 2008 yılından günümüze kadar da Suzan Sabancı Dinçer Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmiştir.
Akbank, bireysel ve özel bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı,para piyasaları ve Hazine işlemleri, uluslararası bankacılık hizmetlerini içeren bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra, şubeleri aracılığıyla, Aksigorta A.Ş. ve AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. adına sigorta acenteliği faaliyetlerini de yürütmektedir.

AKBank Hesap Açma İşlemleri

Akbank’ta hesap açmak için Mevduat Hizmetlerinden;(Vadesiz Mevduat Hesabı, Vadeli Mevduat Hesabı, Altın Mevduat Hesabı, Çatı Hesabı Ve Nar Hesabı) hangisini tercih edeceğinize karar verdikten sonra ister kimlik belgenizle en yakın Akbank Şubesine isterseniz 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi’ne de kolaylıkla başvurabilirsiniz.
Vadesiz mevduat hesabı ile dilediğiniz an para çekme ve para yatırma gibi basit bankacılık işlemlerinizi yapabilir, Akbank banka kartı, kredi kartı, Artı Para, çek, Menkul ve Yatırım hesabı başvurusunda bulunabilirsiniz. Vadesiz Mevduat Hesabı ile otomatik ödeme talimatı vererek, kira, aidat, fatura vb. ödemelerinizi düzenli yapabilir, ATM’lerden 24 saat nakit çekebilirsiniz.

Vadesiz Mevduat Hesabınıza İnternet üzerinden Akbank Direkt ile yada ATM’lerden günün 24 saati ulaşabilirsiniz.Vadeli Mevduat hesabı açtırmak istediğinizde en az 1000,00 TL başvuru yapabilir, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli hesapların yanında, 400 güne kadar istediğiniz gün sayısı ile “Vadeli Mevduat” hesabı açtırabilirsiniz. Vadeli Mevduat hesabı ile vade sonuna kadar piyasadaki faiz hareketlerinden etkilenmeden sabit bir kazanç elde edebilir, bu kazancı vadesiz hesabınıza aktarıp, fatura ödemelerinizde veya tercih edeceğiniz yatırım alanlarında değerlendirebilirsiniz.

Birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyenler için ise Akbank’ın Altın Mevduat hesabı, hesap işletim ücreti de ödemeksizin minimum 0,01 gram işlem tutarı ile müşterilerinin hizmetinde. Ayrıca Vadesiz Altın Mevduat Hesabınızdaki birikimler 100.000 TL karşılığına kadar Devlet Güvencesi altında. Altın hesaplarınız arasında ya da başka bir kişiye ait altın hesabına Akbank şubelerinden veya Akbank Direkt vasıtasıyla havale yapabilir, Akbank şubenize vereceğiniz bir talimatla düzenli olarak altın alımı yapabilirsiniz. Altın Mevduat Hesabınız ile 995/1.000 saflık değerindeki 24 ayar altınınızı ister Akbank Şubelerinden, ister Akbank alternatif dağıtım kanallarından 7/24 alıp satabilir, Dilerseniz hesabınızdaki altınlarınızı 1, 2.5, 5, 10, gram ve katları olarak gram altın olarak teslim alabilir ya da Akbank Altın Hediye Çeki olarak talep edebilirsiniz.

Akbank çatı hesabı ise Akbank şubelerinde bulunan farklı türlere ait hesapların tümünü bir araya toplayan bir hizmet türüdür. Bu hesap; yatırım, mevduat ve kredi hesaplarının tümünü tek bir çatı altında toplar ve tüm işlemlerin bu çatı altında gerçekleştirilmesini sağlar. Bu hesap özellikle birden çok hesabı bulunan ve bu farklı hesaplarının tümünü de kullanan kişiler için büyük avantaj sağlar. Akbank çatı hesabı ile müşteri tüm hesaplarına ait detaylı hareket bilgilerini aynı ekranda görebilir, vadesi gelen ödemelerini inceler, hesap bakiyelerini öğrenir ve mevduat hesaplarını değerleri ile vade tarihlerini takip edebilir.

Akbank Nar hesabı ile standart bankacılık işlemlerini yapabilir hem de avantajlı mevduat faizlerinden yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*