72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması Yapmak İsteyenlere Müjde

72 Ay Kredi Kartı Yapılandıran Bankalar

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor musunuz ? Borcunuz dolayısıyla icralık duruma mı düştünüz ? Sizler için bir müjdemiz var . Bankalar artık kredi kartı borcu olup da ödeyemeyen icra sıkıntısı yaşayan kişiler için kartlarda 72 aya varan vade imkanı sunulacaktır. Sunacakları bu imkanlar esnek ödeme seçenekleri ile beraber daha bir çok avantajı da yanında getirmekte ve müşterilerinin yüzünü kesinlikle güldürecektir.

Ülkemizde devrim niteliğinde bir olanak sağlamış olan bu durum borçluların yaklaşık 17 miyar civarında borcunu yapılandırmaya götürmesini sağlayacaktır.  Yapılandırma sayesinde de esnafımız vs. kendilerini üst seviyelere taşıyabilecek ve her konuda diğer esnaflarımız ile rekabete girebilecek.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama dolayısıyla ekonomi koordinasyon kurulu toplasında verilen müjdeyle kredi kartı mağdurları rahat bir nefes aldı. Borcu olanların borçlarını rahatlıkla ödemesi için çeşitli yardımlarda bulunacağını açıkladı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda sicil bozukluğu olan ve kredi kartı borcunda ödeme yapamayacak kişilere de bir ümit ışığı olmuştur. Sicili düzelen kişiler kendilerini rahat hissetmelerinden dolayı yaptığı işlerde bir rahatlatma getirilmiştir bu hangi bireyimiz olursa olsun, büyük oranda stresini atmış olacaktır.

Bu yıl içinde başlayacak olan yapılandırma sonucu BBDK tarafından ilan edilmesiyle birlikte faaliyetlerine başlayacaktır. Yapılandırmalardan devlet bankalarında , Halkbank , Vakıfbank , Ziraat Bankası , Katılım Bankaları , Akbank , İş Bankası , Garanti Bankası , TEB , Finansbank ve Denizbank gibi bankalar BBDK dan gelecek onayla tüketiciler kartlarında 72 aya kadar taksitlendirmeye gidebilme şansını elde edebilecektir. Tüketicilerin bu konuda kullandıkları kredileri kendine göre ve ödeyebilme kapasitesinin biraz üstünde alırlarsa kendileri için belki daha avantajlı belki de daha kolay olacaktır

Kredi Kartı Yapılandırma Kararı

Eskiden borcu olup da 3 ay içerisinde bu borcunu ödemeyen kişilerin kartları kapatılıyordu. Eğer ki başka hesapta parası bulunuyorsa , parası bloke edilerek borcu kapatılmakta bunlarda gerçekleşmez ise kişi kara listeye alınmakta ve borcu her geçen gün katlanmaktaydı. Yani bu durumda kara listeye girseniz bile borç yapılandırmanızda bir hayli zor oluyor, çünkü günümüzde eğer borcumuz olursa ve ödeyemiyorsak bu konuda uygulamamız yöntem oldukça fazladır. Bunlardan biriside bu paragrafta geçen yazıdır. Bu olay eskiden borcumuz olduğu zaman 3 ay içerisinde kartımızı kapatan ve diğer kartları bloke eden bir sistem umuyorum ki borçların çığ gibi büyüyüp bu dönemlere gelme sebebi budur.

Kart borcu olanlar kredi çekemedikleri içinde senet ile para çekiyor , taksitle cep telefonu bozduruyor veyahut internetten senet ile alışveriş gerçekleştirerek ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidiyordu. Fakat bu sene itibariyle borçlar 72 aya kadar taksitlendirildi ve borçlular için adeta can suyu oldu. Taksitlendirmeye gidebilmek için ise belirlenmiş olan şartlar bulunmaktadır. Şartlarda diğer şartlar ile aynı olmak üzere. Şartlar şöyle ;

  • Başvuruyu kartı elinde bulunduran kişinin yapması, bireysel olarak yapılacak bir başvuru şeklidir.
  • Borçların ödenmesi için taksitlendirme tek seferde yapılacağı için kişinin ödenmemiş borcu bulunmamalıdır. Kişinin borcu olursa bankalar red verebilir.
  • Ödenecek olan taksitlendirme bankanın belirlediği miktarda ödenecek ve yine bankanın belirlediği tarihlerde yapılacaktır. Banka bu konuda etkin rol oynamaktadır ve hem kendini hem de bizleri düşünmektedir.

Alınan kararlar bazında sadece kart borçluları değil , taksitle alışveriş yapanlarda ele alındı. Düzenleme sonucu ise 9 taksitle alışveriş gerçekleştirebile kartlar için 12 ay taksite gidildi. Sonuç ise kartlar geçtiğimiz her gün müşteriler ödemede zorluk çekmesin diye, kartların taksitlendirme zamanını arttırdılar.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*