5 Adımda ikinci El Araç Kredisi Alma Kılavuzu

Sıfır araba fiyatlarına kıyasla çok daha ekonomik gözüken ikinci el araçlar, son zamanlara artan döviz kurları ile beraber hızla yükselişe geçti. Tabi ki cazibesini korusa da fiyatlarda ki yükseliş tüketicileri ekonomik anlamda zor durumda bıraktı. Araç sahibi olmak isteyen tüketiciler araştırma yaptıklarında, beklemedikleri fiyatlarla karşılaşmaları mümkün. Yine de sıfır araçlara nazaran pek çok avantajı barındıran ikinci el araçlar, iyi bir araştırma sonucu tüketicisini mutlu edebilir. Öncelikle, nakit bütçenizi ayarlamalı ve kalan miktar için iyi bir banka seçmeniz gerekli. Bu makalemizde size 5 Adımda ikinci El Araç Kredisi Alma Kılavuzu ile nasıl kredi çekebileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi bankayı seçerseniz daha avantajlı olacağınızı açıklamaya çalışacağız.

  1. Araç Kredisinde Doğru Banka Seçimi

Çoğu banka ikinci el araç kredisi vermekte. Peki hangisinde faiz oranları daha cazip ? Geri ödeme planı nasıl ? Kaç ay vade yapıyor ? Tüm bunların araştırmasını güncel olarak yapmalı ve belirlediğiniz bankalar ile gerekirse şubeye giderek bilgi almalısınız. Onlarca banka arasında bir seçim yapmak zor fakat unutmayın ki kredi alırken kar yaparsınız. Yüksek faiz ödemek yerine düşük faizle ve belirlediğiniz en kısa vadelerle araç sahibi olmak en güzeli olacaktır. Sizin için mini bir araştırma yaptık ve ikinci el araç kredisi veren bankaları ve faiz oranlarını listeledik.

Akbank : 2.El taşıt kredisinde Akbank, 48 ay vade için %1,27 faiz oranı ile çalışmakta. Örneğin 40 Bin Lira gibi bir meblağ için 48 ay vadeli bir kredi kullanmak istediğinizde 1.181 TL taksit tutarlarına denk gelmektedir. Kredi kullanımında hane halkı gelirinin yarısının, taksit tutarı miktarını geçmemesine dikkat etmelisiniz. Lütfen hesaplamalarınızı bu yönde gerçekleştiriniz.

Vakıfbank : Yine 48 aya kadar vade imkanları ile Vakıfbanktan kullanacağınız taşıt kredisinde, bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı %1,16.

İNG Bank : 8 yaşa kadar olan araçlar için İNG Banktan ikinci el araç kredisi kullanmanız mümkün. Kaskosunu İNG Banka yaptıran müşterilere ayrıca faiz indirimi de sunulmakta. Faiz oranı %1,44 ( 6-48 ay vade için ) ve 3 ay erteleme seçeneği de mevcut.

Kuveyttürk : 2.el araç finansmanı olarak sunulan kredide faiz oranı %1,22.

Ziraat Bankası : En fazla 5 yaşına kadar olan araçlarda kullanabileceğiniz araç kredisi faiz oranı %1,29. Kaskonuzu Ziraat Sigortadan yaptırırsanız faiz %1,27 oranına düşmekte.

Garanti Bankası : %1,29 faiz oranları ile taşıt kredinizi kullanabileceğiniz bir diğer banka.

Denizbank : 3 ay erteleme seçeneği de mevcut olan Denizbank taşıt kredisi faiz oranı %1,22.

 

  1. Kredi Çekme Koşulları Elverişli mi ?

Her bankanın kredi verme koşulları farklılık göstermekle beraber, çoğu bankanın istediği kriterlerde olup olmadığınızı araştırmalısınız. Kredi seçimini yaptıktan sonra, aşağıda ki kriterleri incelemeli ve başvurunuzu bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz.

  • Düzenli ve ispatlanabilir gelir sahibi olmak. Yazımızın bir kısmında da belirttiğimiz gibi, kredi taksitlerinizin gelir seviyenizin yarısını geçmemesi gerekir. Ev halkını da gelir seviyenize ekletebilirsiniz.
  • Bankaların, kaç yaşa kadar ikinci el araç kredisi kullanımına müsaade ettiğini de sorgulamalısınız. Genelde 8 yaşa kadar kredi imkanı çıksa da bazı bankalarda 5 yaşına kadar olan araçlara kredi sunulmaktadır.
  • Kredi notunuzun 1400 ve üzeri olmasına dikkat etmelisiniz. Her türlü şartı yerine getirseniz de bankaların baktıkları bir diğer kriter de ödeme alışkanlıklarını gösteren risk raporudur. Kredi notunuzu öğrenmeden kredi başvurusu yapmayınız. Kredi notu öğrenme yolları; sms ile kredi notu öğrenme , internet bankacılığı ile kredi notu öğrenme , kkb resmi web sitesi aracılığı ile kredi notu öğrenme.

 

  1. Krediye Kefil Lazım

Sıfır araç alımında kullanacağınız kredilerde genellikle kefil istenmez, banka araca ipotek koyar. Fakat, ikinci el taşıt kredisi kullanımında bankaların bir çoğu kefil istemektedir. Kredi çekme koşullarınız elverişli ve bankanızı da seçtiyseniz, yanınızda mutlaka bir kefil bulundurmanız gerekir.

 

  1. Kredi Ödemelerine Dikkat

Genellikle çoğu tüketici, uzun vade seçmek ister. Yanlış olan bu kavramdan uzak durmanızda fayda var. Ne kadar uzun vade seçerseniz, geri ödeme miktarı o kadar çoğalacaktır. Gelirinizi iyi hesaplayınız ve gelirinize göre vadelendirme yapınız. Tabi ki bu noktada diğer giderlerinizi de hesaplamanız da fayda var. Tüm hesaplamalarınızı doğru yaparak adım atınız. Örnek vermek gerekirse ; çalışan eşlerin ikinci el araç kredisi çekme niyetinde olduğunu varsayalım. Toplam gelir 4000 TL olsun, kira ve diğer giderlerin hesaplamasını yaparak tahmini 2000 TL gider sayalım.  Kalan 2000 TL için kredi taksitlerini ayarlamak, ileride muhtemel olan olumsuzlukların önüne geçmemizi sağlar.

 

  1. Son Adım

Yanınızda kimlik ehliyet, ikametgah kağıdı veya fatura , gelir belgesi bulundurunuz. Kredi çekmeye artık hazırsınız, tüm bankalar arasında en uygun faiz oranlı olanı seçtiniz, ödeyebileceğiniz vade türünü belirlediniz, yanınızda kefil ve istenen evraklarla kredinizi kullandınız. Hayırlı olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*