15 Yıl Vadeli Olarak Alınan Konut Kredisi

15 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Günümüze kadarki süreçte 15 yıl vadeli konut kredisi desteği sağlayan bankalarımıza artık 20 yıl vadeli ve 240 ay vade desteğinde bulunan bankalara ilave edildi. Bu yıl GYODER , KONUTDER ve Emlak Konut GYO işbirliğiyle başlatılmış olan kampanya kapsamında ev sahibi olmak isteyenler için 240 ay vade seçenekleriyle konu kredisi yardımı sağlanacaktır.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi

  • Halk Bankasının 180 ay vadeli kredi olanakları arasında bulunan canım evim kredisi için belirlenmiş faiz oranı %1,19’dur , ayrıca belirttiğimiz gibi bulunan bu kredi olanağına 180 ay vade ile sahip olabilirsiniz. Bu kredi kapsamında 100.000 TL’lik bir 180 ay vadeli konut kredi çekmeniz durumunda Halk Bankasına oluşacak faiz tutarınız 143 TL gibi bir tutara ulaşmaktadır. Geri ödemeniz gereken toplam tutar ise 244 Bin TL gibi bir rakama ulaşmaktadır. Birçok gibi bu kredide bulunan diğer masraflar adı altında ; ekspertiz ücreti , kredi tahsis ücreti ve taşınmaz rehin ücreti gibi alınan belli başlı birkaç ücret bulunmaktadır.
  • Garanti Bankası 15 sene vadeli olarak konut kredisi desteği sağlayan bankalar arasında bulunmaktadır. Almakta olacağınız 18 ay vadeli kredi için faiz oranı %1,20 olarak belirlenmiştir. Garanti Bankasından alacağınız 100 Bin TL’lik 15 sene vade ile konu kredisi için 144 Bin TL gibi bir faiz miktarı ödemeniz gerekecektir. 247 Bin TL gibi bir geri ödeme miktarı da karşınıza bu hususta çıkacaktır. Garanti bankası da sizlerde ekspertiz , peşin faiz tutarı ve taşınmaz rehin ücreti tahsis edecektir bu alınacak tutar ve ücretler yaklaşık olarak 3 Bin 200 TL gibi bir rakama denk gelmektedir. 

Ayrıca Garanti Bankasından konut kredisini 180 ay vadeyle almak istemeniz dahilinde sizden talep edilen faiz oranı %1,24 olacaktır. Sizler için Garanti Bankasından alacağınız 100.000 TL için de ödeyeceğiniz faiz ve geri ödemeyi hesapladık ;

100.00 TL gibi bir rakamda ödemekte olacağınız faiz tutarı 150 Bin 500 TL gibi yaklaşık bir rakama tekabül etmektedir. Geri ödemeniz gereken tutar ise 250 Bin 660 TL gibi bir para miktarına denk gelmektedir. Aylık olaraktan Bin Üç Yüz Yirmi TL gibi bir rakamda ödemeniz gereken tutarlar arasında yer almaktadır.

10 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Bu yıl itibariyle Emlak Konut GYO vasıtası ile başlatılmış olan kampanya kapsamında konut kredilerinin vadeleri uzatıldı. Bu durumda artık bankalar 20 sene 240 ay vadeli, ayrıca düşük faizli konut kredisi vereceğini duyurdu. Bu uygulamanın şubat ayının başında başlaması beklenmektedir. Bu durum dahilinde 10 yıl 240 ay vadeli olarak konut kredilerinin ise bu uygulama dahilinde faizlerinin düşürülmesi, ayrıca müşterileri için yeniden yapılandırma olanakları sunacağını da belirtilmektedir.

  • 15 yıl olaraktan kredi vadeleri 20 yıla çıkarılacak
  • 20 yıl vadeli olaraktan %0,75 ve %0,85 arası faiz oranları ile konu kredisi olanakları sağlanacak
  • 10 yıl ve 120 ay vade için faizler %0,40 ile %0,45 oranına indirgenecek
  • Dar gelirli vatandaşlarımız için kira öder gibi ev sahibi olmaları adına düzenlemeler yapılacak ve bu sağlanacak

Bu yıl itibari ile Şekerbank 15 yıl vade ile konut kredisi desteği sağlarken Denizbank ve Garanti bankası an itibariyle 20 sene vadeli olarak finansman sağlamaktadır. Fakat bankaların belirlediği faiz oranı ise %1’in üzerinde seyretmektedir. Yukarıda anlattığımız uygulamanın yürürlüğe girmesi dahilinde oldukça düşük faizli konut kredisi desteği sağlanmış bulunacaktır.

Bu kapsamdaki amaç dar gelirli vatandaşlarımızı da ev sahibi yapabilmektir. Faizlerin düşmesi, beklenmekte olan talebi harekete geçirmesi beklenmektedir. 240 ay vadeyle firmalar şahsi bankaları ile görüşme sağlayarak %0,85 oranı bir faiz oranı desteği sağlaması gerçek faizlere göre daha uygun olacaktır.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*