findeks kredi notu
findeks kredi notu

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığımızda, kredi notumuza bakarlar ve bize yeni kredi limiti çıkarıp çıkarmamaya, kredi kartı verip vermemeye buna bakarak karar verirler.

Bu Kredi notu bankalar tarafından kurulmuş ve tüm finans kurumlarının düzenli olarak bilgi gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hesaplamaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, bu nota ek olarak Risk Raporunuzu da çıkarır. Bu raporda, son 5 yıla bakılarak var olan tüm kredi kartlarınız, kredi limitleriniz, ne kadar borcunuzun olduğu, geçmiş ödeme detaylarınız (varsa gecikmeleriniz, kaç kez olduğu, kaç gün olduğu vs. ) bulunmaktadır.

Risk Raporunda Findeks Kredi Notu, Toplam Kredi Limitleri, Toplam Kredi Borçları, Kredili Hesap Detayları, Ödeme Tarihçesi, Geciken Ödeme Bilgisi, Açık Hesap Bilgisi, Kapatılmış Hesap Bilgisi, Takibe Alınmış Krediler gibi veriler bulunmaktadır. Findeks Kredi Notu, çok detaylı istatistiksel çalışmalar sonucu geliştirilmiş olan çok güçlü bir “karar destek ürünü”dür.

Findeks Kredi Notu, tüketicinin aldığı ya da alacağı kredilerin geri ödeme performansını tahmin eden risk göstergesidir. Aynı zamanda üyenin edindiği detaylı ve bazen yorumlanması zor olan kredi raporunun da sayısal bir özetidir. Findeks Kredi Notu, uzun zamandır Bankalar dışında; diğer finansal kurumlar, reel sektör ve bireylerin referans aldıkları finansal bir karnedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*