Kredi Kartı Faiz Oranları 2017

Kredi Kartı Faiz Oranları 2017 yılı için belirlenen rakamlar Merkez Bankası tarafından açıklandı. Kredi kartı borçlarına uygulanacak olan faiz oranlarının alt limitleri ve üst limitleri yeniden düzenlendi. 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile bankaların uygulayacağı yeni faiz oranları hakkında detaylı bilgi için satır aralarına göz atın.

Öncelikle şunun müjdesini verelim; kredi kartı faiz oranları 2017 yılında düşürüldü. Bu yıl kredi kartlarına ödediğiniz faiz oranlarını geçen yıla oranla daha düşük ödeyeceksiniz. Bilindiği üzere 2016 yılında kredi kartlarına uygulanan faiz oranları %2,02 ile %2,52 arasında idi. Bu rakamlar alt ve üst rakamları oluşturmaktaydı. Bunun anlamı, kredi kartı borcunuzu geciktirdiğinizde önce %2,02 faiz oranı uygulanır daha sonra ki tam gecikme de ise %2,52 faiz oranı uygulanır. Yabancı para birimli kredi kartlarında ise alt ve üst limit faiz oranları 2016 yılında %1,62-%2,12 bandındaydı. Bu rakamlar 1 Ocak tarihi itibari ile tamamen değişti.

2017 Yılı Kredi Kartına Uygulanan Yeni Faiz Oranları

Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni rakamlar %1,84 alt limit %2,34 üst limit şeklinde. Bu da demek oluyor ki, kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz de ilk etapta %1,84 faiz oranı uygulanacak ve tam bir dönem borcunuzu geciktirdiğinizde ise %2,34 faiz oranına tabi tutulacaksınız. Yabancı para cinsi kullanıma açık kredi kartlarında yeni oranlar %1,47 ile %1,94 arasında uygulanacak.

Kredi Kartı Borcunun Sadece Asgari Ödemesini Yapmak

Kredi kartı borcunuz geldi ve sadece asgari ödeme tutarını yatırdınız bu şekilde oluşan durumlarda da aylık faiz oranı kalan kredi kartınızın borcuna yansıtılır. Yani aylık %1,84 faiz oranı uygulanır. 2016 yılında ise bu oran %2,02’ydi. Kredili Mevduat Hesabınızdan kredi veya nakit avans çekiyor iseniz hesap özetinizden de bu oranları takip edebilirsiniz. Kredi Kartı Faiz Oranları 2017 yılının sonuna kadar bu rakamlarda seyredecek. Yeni güncellenen rakamlar oluşursa yazımız güncellenecektir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*