Yasal Takibe Takılanlara Kredi Verenler

Yasal Takibe Takılanlara Kredi Verenler –Yaygınlaşan kredi kullanımı bankaların sağladıkları yüksek kredi imkanları ile daha da artmıştır. Ancak bazı bireyler öncesinde herhangi bir bankadan kullandıkları kredinin vade süresi içerinde ödemesinde ödemeleri geciktirmesi veya ödemelerini sürekli olarak atlaması nedeniyle bankalarca kötü müşteri konumuna düşmektedir. Bu durum şahısların kredi ödemesinde yüksek faizlere ve şahsın kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Yasal Takibe Takılanlar Ne Yapmalı?

Kredi ödemelerinde sorun yaşayanlar bankalarca yasal takibe takılmaktadır. Kredi notu düşük olan şahısların bankalarda tekrar kredi alması oldukça zor bir durumken, olumsuz müşteri konumuna düşen şahıslar; yeniden yapılandırma ile yeni ödeme planlarıyla ödemelerini düzenli gerçekleştirerek bu durumu lehlerine çevirebilirler.

Borçlarını yeni planında düzenli ödeyerek yasal takip durumlarını düzeltebilirler ama bu tam bir çözüm olmayabilir. Borcun tamamen sonlanması ile yasal takipte ki etkisi azabilmektedir. Ancak yasal takibe takılanlara kredi veren bankalarda bulunmaktadır. Yasal takibe takılan şahsın tekrar kredi alması imkansız olmasa da şartları fazlasıyla ağırdır. Yasal takibe takılanlar tekrar kredi almak istediklerinde yasal takibe takılanlara kredi veren bankalara başvurabilirler. Yasal takibe takılanların tekrar alabilecekleri kredinin miktarı düşük, faizi çok yüksek ve vadesi kısa olmaktadır. Yasal takibe takılanların tekrar kredi alabilmeleri için bankaların bazı şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar yasal takibe takılan kişinin tekrar kredi alabilmesi için başvurularda herhangi bir taşınmazı bankaya ipotek ettirmesi ya da sabit gelirli bir devlet memurunu kefil olarak göstermesidir.

Bu iki durum yasal takibe takılan şahsın yeni kredisinin onaylanmasında olumlu etkileri olabilmektedir.

Yasal Takibe Takılanlara Kimler Kredi Verir?

Yasal takibe takılanlara belirli şartlar altında kendilerince uygun gördükleri durumlarda kredi veren bankalar arasında ING Bank, Finans Bank, Ziraat Bankası ve Deniz Bank sayılabilir. Bu bankalarda genel olarak yasal takibe takılanlara uygulanan kredi olanakları; kredi miktarı 5000 TL-30000 TL, vadeler genel olarak 12 ay-60 ay arası ve faiz oranları ise  %1.29 ile %1.49 arasında değişkenlik gösterebilen yüksek faiz oranları şeklinde oluşabilmektedir. Yasal takibe takılanlara kredi veren bankalarca uygulanan şartlar ağır olduğu gibi kredinin onaylanma sürecide uzun ve zordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*